30.09

18:00

ANNUM festival 2018

Jean-Baptiste Molière & Jean-Baptiste Lully
MIESZCZANIN SZLACHCICEM.
Le bourgeois gentilhomme

bilety: 5 PLN
więcej informacji i rezerwacja biletów: marek@chck.pl, tel. 32 349 78 63

MIESZCZANIN SZLACHCICEM

 

historyczne kostiumy, historyczna inscenizacja, historyczna muzyka.

 

 W jednym ze swoich filmów Woody Allen opowiada historię małżeństwa, które osiągając wymarzoną wysoką pozycję finansową, próbuje dołączyć do elity towarzyskiej i intelektualnej Nowego Jorku. Problem polega na tym, że oboje udają kogoś innego niż są w rzeczywistości. Szastając przypadkowo zdobytą fortuną nie są w stanie przykryć braków w wykształceniu oraz zataić faktu, że do tej pory parali się oszustwami i małymi kradzieżami. Innymi słowy, są małżeństwem tytułowych „drobnych cwaniaczków”. 

Nie jest to jednak temat nowy, nawet jeśli w dzisiejszych czasach zdaje się wciąż aktualny. Na przestrzeni wieków podejmowano go już przecież wielokrotnie – to dowód na to, że wciąż trapią nas te same problemy. 

  Takim przykładem ponadczasowego problemu jest właśnie sztuka Molière’a o wymownym tytule Mieszczanin Szlachcicem. Pan Jourdain potrząsając pełną sakiewką, pragnie utorować sobie drogę do lepszego (w jego wyobraźni) arystokratycznego środowiska. Świadomy braku ogłady, zatrudnia nauczyciela tańca oraz muzyki, mistrza fechtunku, a nawet filozofa. Zapatrzony we własne pragnienie, ignoruje rozwijającą się w ukryciu miłość córki do kupca Kleanta oraz rozsądne rady żony, która podpowiada mu, że w życiu nie należy „stroić się w nie swoje piórka”. 

 Dzieło Molière’a stało się kanwą znakomitej komedii baletowej Jean-Baptiste’a Lullyego, jaka powstała w 1670 r. na zamówienie króla Ludwika XIV, ku rozrywce tamtejszej arystokracji. Spektakl jest popisem sztuki aktorskiej, muzycznej i inscenizacyjnej. Całość spektaklu zrealizowanego w ramach ANNUM festival - jedynego całorocznego festiwalu muzyki dawnej na Śląsku - utrzymana będzie w zgodzie z historycznymi założeniami i konwencją komedii dell’Arte. 

Polska produkcja widowiska jest premierą nowego przekładu dzieła, z oryginalną, zachowaną muzyką barokową Lully’ego.