KALENDARIUM

18.06

18:30

GALA VI EDYCJI AKCJI "GODOMY PO ŚLONSKU"

bilety 5 PLN

więcej informacji i rezerwacja biletów:
marek@chck.pl tel. 32 247 39 58, 32 349 78 63, 513 152 684

Celem przedsięwzięcia jest promowanie używania godki w miejscach publicznych, m.in. w sklepach , firmach usługowych, w urzędach, szkołach i placówkach kultury.


Inicjatorzy akcji od lat zabiegają o przyznanie należytego statusu śląskiej mowie, która przez lata obrosła stereotypami stawiającymi w negatywnym świetle jej użytkowników. Codzienne życie pokazuje, że godki używa się niezależnie od wykształcenia czy zamożności, a jednak w wielu miejscach publicznych w naszym regionie trudno porozumieć się przy użyciu śląskiej mowy.


Właśnie dlatego zrodził się pomysł, aby wskazywać i w sposób szczególny wyróżnić te osoby, które na co dzień promują godka. Organizatorom zależy na tym, aby mowa śląska, świadcząca o naszej tożsamości i kulturowej przynależności była powodem do domu, a nie do wstydu.


Uroczysta Gala rozpocznie się o godz.18.30 w Sali widowiskowej Chorzowskiego Centrum Kultury, a poprowadzą to wydarzenie: Izolda Czmok- Nowak i Roman Kurosz.


W programie wystąpią m.in.: słynne trio harmonijek ustnych Trio Con Brio, Mirosław Jędrowski i Grzegorz Poloczek.


Jak co roku, podczas uroczystej Gali zostana wręczone statuetki ”KAMRATA ŚLONSKIJ GODKI”


Akcję pod hasłem ”Godomy po Ślonsku” realizują Fundacja Silesia, Towarzystwo „ Pro Loquela Silesiana, Radio Fest, Portal i Gazeta  „Chorzowianin” oraz Chorzowskie Centrum Kultury.