KALENDARIUM

20.09

15:00

INAUGURACJA VI EDYCJI GODOMY PO ŚLONSKU

Akcję pod hasłem "Godomy po ślonsku" realizują: Towarzystwo Kultywowania i Promowania Śląskiej Mowy "Pro Loquela Silesiana" oraz Fundacja " Silesia ", we współpracy z redakcją portalu i pisma " Chorzowianin.pl " i rozgłośnią Radia "Fest".
Celem przedsięwzięcia jest promowanie używania godki w miejscach publicznych, m.in. w sklepach , firmach usługowych, w urzędach, szkołach i placówkach kultury.
Inicjatorzy akcji od lat zabiegają o przyznanie należytego statusu śląskiej mowie, która przez lata obrosła stereotypami stawiającymi w negatywnym świetle jej użytkowników. Codzienne życie pokazuje, że godki używa się niezależnie od wykształcenia czy zamożności, a jednak w wielu miejscach publicznych w naszym regionie trudno porozumieć się przy użyciu śląskiej mowy.
Właśnie dlatego zrodził się pomysł, aby wskazywać i w sposób szczególny wyróżnić te osoby, które na co dzień promują godka. Organizatorom zależy na tym, aby mowa śląska, świadcząca o naszej tożsamości i kulturowej przynależności była powodem do domu, a nie do wstydu.