KALENDARIUM

4.12

18:00

"BARON CYGAŃSKI" Opera Śląska w Bytomiu

04 grudnia 2009 r., godz. 1800
"BARON CYGAŃSKI" Johann Strauss operetka w 3 aktach w wykonaniu Opery Ślaskiej w Bytomiu libretto: Ignaz SCHNITZER
kierownictwo muzyczne: Zdzisław WENDYŃSKI
inscenizacja i reżyseria: Halina DZIEDUSZYCKA
scenografia: Wojciech ZIELEZIŃSKI
choreografia: Marta BOCHENEK
premiera: 13 stycznia 1979 r.

WZNOWIENIE: 27 września 1998r.
kierownictwo muzyczne: Tadeusz SERAFIN
inscenizacja i reżyseria: Halina DZIEDUSZYŃSKA
scenografia: Wojciech ZIELEZIŃSKI
choreografia: Marta BOCHENEK
kierownictwo chóru: Jarosław BAGROWSKI
wznowienie reżyserskie: Feliks WIDERA
współpraca muzyczna: Krzysztof DZIEWIĘCKI

Prapremiera "Barona Cygańskiego" miała miejsce 24 października 1885 roku w przededniu 60. rocznicy urodzin Johanna Straussa. Towarzyszyła jej także atmosfera "iście ekstatycznego zachwytu" potęgująca się co akt, aż po niebywałą owację po brawurowym finale.
Nie tylko dlatego, że "król walca" miał swój życiowy benefis w rodzinnym Wiedniu.
Jest to istotnie arcydzieło gatunku o wyjątkowym uroku i porywającej sceniczności... Klasyczna operetka wiedeńska, choć Strauss przymierzał się do "opery komicznej" by pozostać sobą.

Akcja libretta opartego na noweli węgięrskiego pisarza Maurycego Jókaia pt. "Saffi" rozgrywa się na pograniczu węgiersko-tureckim w połowie XVIII wieku i znajduje swój finał w Wiedniu. Pozwoliło to połączyć w jedną całość intrygujące wątki romansowe, a przede wszystkim stworzyć dzieło o niebywałej inwencji melodycznej, stapiającej - jak pisze Stromerger - "płynność wiedeńskiego walca z brzękiem ostrogi w czardaszu, cyganską balladę z chórem malowniczych wioślarzy. Sceny liryczne, rytmy marszowe, duety komiczne, żwawe finały uzupełniają piękną operetkę", która gości stale także na operowych scenach.

"Baron Cygański" utrzymuje się w repertuarze Opery Śląskiej nieprzerwanie od 1979 roku. I wciąż jest oczekiwany przez publiczność... Jak wszędzie na świecie.

Zapraszamy na przygody Kalmana Żupana – handlarza świń, jego pięknej córki Arseny; ubiegającego się o jej rękę Sandora Barinkaya – tytułowego Barona cygańskiego oraz cyganek Saffi, Czpiry i całego cygańskiego taboru. Czy na pewno uda się poślubić Sandorowi Arsenę? Zobaczycie Pańswo już wkrótce.
Klasyczna operetka w pięknych kostiumach, barwnej scenografii ziemi węgierskiej i Wiednia , urzekająca muzyką i popisami wokalnymi, poza tym wspaniałe sceny baletowe.