KALENDARIUM

26.03

19:00

Scena pod Schodami - koncert zespołu Sąsiedzi - koncert odwołany!

Scena pod Schodami i PaskudoFonia zapraszają do Chorzowa na folkowo-szantowe przywitanie wiosny z Sąsiadami.

Bilety:
30 PLN w przedsprzedaży internetowej: https://www.paskudofonia.pl/sklepik
40 PLN w dniu koncertu przy wejściu do *”Sceny pod Schodami”

"Od początku działalności przeszliśmy długą, muzyczną drogę, od fascynacji współczesną piosenką żeglarską, przez tradycyjny „maritime folk”, w tym szanty – dawne, marynarskie pieśni pracy, po muzykę folkową, głównie folk celtycki (muzyka irlandzka, bretońska) oraz amerykański. Czerpiemy też inspiracje z rodzimego folkloru śląskiego i muzyki dawnej, z powodzeniem łącząc dziś różne muzyczne tradycje – wokalne i instrumentalne. Naszymi atutami są dobrze współbrzmiące głosy, bogate, akustyczne instrumentarium oraz autorskie utwory i aranżacje. Potrafimy żywiołowo zagrać i nastrojowo zaśpiewać (po polsku, angielsku, rosyjsku i francusku). Przez lata wypracowaliśmy własny, rozpoznawalny styl, który prezentujemy na koncertach w Polsce i zagranicą oraz na czterech naszych płytach. Nasz pomysł na muzykę folkową i szanty doceniono nie tylko na scenie marynistycznej, ale także na szeroko rozumianej scenie folkowej, w Polsce, Europie i USA."

W 2017 r. po raz pierwszy otrzymali zaproszenie do legendarnej Piwnicy Pod Baranami, jako pierwszy w historii tej sceny zespół „szantowy”, choć grupa już od dawna wykracza daleko poza folk morski, od którego zaczynali, eksplorując coraz to nowe obszary muzyki folkowej. Na tyle się spodobali, że kilka miesięcy później w krakowskiej „Piwnicy...” miała miejsce premiera ich trzeciej płyty „W kieszeni dolar”.
Ostatnimi laty goszczą też m.in. na festiwalach i imprezach turystycznych (Danielka, Pod Wieżycą, Skalanka).

Zespół tworzą:
Ela KRÓL - skrzypce, śpiew
Dominika PŁONKA - flety, śpiew
Jakub OWCZAREK - bodhran, śpiew
Dawid PATALONG - gitara, śpiew
Kamil PIOTROWSKI - mandolina, gitara, śpiew
Mirek WALCZAK - skrzypce, śpiew
Marek WIKLIŃSKI - concertina, śpiew

 

*”Scena pod schodami” to nowa przestrzeń na działalność kulturalną w podpiwniczeniu Chorzowskiego Centrum Kultury (Chorzów, ul. Sienkiewicza 3).