KALENDARIUM

30.10

18:00

WIECZÓR Z TAŃCEM WSPÓŁCZESNYM / SPEKTAKL LALKARZ I VARIACJE NA TEMAT

bilety:

parter: 15 PLN/10 PLN z ChCKartą
balkon: 10 PLN/5 PLN z ChCKartą

więcej informacji i rezerwacja biletów: urszula@chck.pl, tel. 32 349 78 84/63/65

Lalkarz (2009) - spektakl zrealizowany w całości do muzyki zespołu Pink Floyd
Lalkarz to spektakl surrealistyczny. Opowiada o człowieku otaczającym się istotami stworzonymi przez siebie według własnego kaprysu i upodobania. Tworzy własny, okrutny, mały świat, zamiast stawić czoła prawdziwemu życiu. Spektakl jest próbą pokazania osobowości apodyktycznej, wyrachowanej, zdolnej do manipulowania innymi oraz o tym, do czego w konkluzji doprowadzić może taka postawa życiowa.

Studio Tańca Współczesnego TENDI działa w Chorzowskim Centrum Kultury od 2007 roku. Od początku swojego istnienia, zespół odnosi sukcesy. W swoim reperuarze posiada bardzo zróżnicowane stylistycznie i emocjonalnie spektakle. Choreograf zespołu, Barbara Ducka kładzie nacisk głównie na realizację dużych form scenicznych - spektakli baletowych. W 2008 roku zespół rozpoczął pracę nad swoim pierwszym spektaklem "Lalkarz" i od tamtego czasu konsekwentnie przygotował już 4 spektakle.

VARIACJE NA TEMAT... jest autorskim spektaklem teatru tańca zaprojektowanym i zrealizowanym przez Natahalie Burget dla francuskiego stwarzyszenia Ribototem, z siedzibą w Alzacji. Obserwować świat i słuchać go, muzyki, życia, relacji, miłości... pod różnymi kątami, przez różne soczewki. To właśnie treści eksplorowane przez dziewięciu aktorów-tancerzy z grupy L'Essentielle, w trakcie 60 minut niepowtarzalnego przedstawienia.

Powtarzanie tego samego fragmentu muzycznego interpretowanego na różne sposoby, różnorodność emocji spoglądając na to samo wydarzenie, ciężar zasad i ich wpływ na trajektoria losów... Tyleż wariacji doświadczanych i przekazanych na scenie przez dziewięciu aktorów-tancerzy, we wzajemnej przygodzie, zrodzonej z zaangażowania, spójności, szacunku i elastyczności Grupy.

O grupie:

Atelier teatru tańca i grupa L'Essentielle powstała w 2003 w Ribeauville pod wpływem Nathalie Burget i było miejscem powstania róznych przedstawień: Resaca/przyplywy-odpływy(2004), Moi et deriere moi.../Ja, a za mną... (2005), Recherche amour.../W poszukiwaniu miłości...(2006), Fragments/Urywki (2007), Paris-Ribeauville, deux minutes d'arret/ Paryż-Ribowile, dwie minuty postoju (2008), Et si...?/A jeśli...?(2012), In et Out (2014)

Linie charakteryzujące pracę Grupy:

Przede wszystkim zerwanie z zasadami tańca, aby pozwolić na dominację gestu nad intencją. Nastepnie badanie nowych form ewolucji, pojedynczo, w duetach, w kilka osób, biorąc jako punkt wyjścia zadany temat, sytuacje dnia codziennego, linię muzyczną, teksty, ewolucję taneczną, ograniczenia sceniczne, ... z nieustanną troską artykulacji rozwoju każdego z osobna w ramach całej grupy. W końcu, wypracowanie nowych sytuacji, w których pojedyncza wyjątkowość służy zespołowi.

Wśród spotkań, które wytyczyły ścieżkę Tej, która prowadzi Grupę, pewne były rozstrzygające w dokonywanych wyborach: praca choreografów, a w szczególności Piny Bausch, liczne spotkania artystyczne i literackie, pewne osoby oraz każdy z uczestników atelier na przestrzeni tych wszystkich lat, przyczyniły się i wciąż przyczyniają do podsycania poszukiwań Nathalie Burget.