KALENDARIUM

20.09

18:00

"Wolność Czytania" z dedykacją dla miłośników literatury autorstwa Dana Browna

Już 14 września rusza kolejna edycja „Wolności Czytania”. W tym roku chorzowskie swięto książki potrwa nie jeden dzień, a… cały tydzień!

Spotkanie z SONIĄ DRAGĄ wydawcą polskich edycji książek Dana Browna.
 

 

Dan Brown.
Amerykański pisarz, autor powieści sensacyjnych.


Nakłady powieści Browna sięgają łącznie kilkudziesięciu milionów egzemplarzy, co czyni go jednym z najbogatszych współczesnych pisarzy. We Francji sprzedano w 2004 r. 500 tys. egzemplarzy Kodu Leonarda da Vinci, w Polsce ponad 200 tys., w Wielkiej Brytanii tygodniowa sprzedaż w lecie tego roku wynosiła ok. 40 tys. egzemplarzy – łączny nakład tej powieści przekroczył w 2004 r. 17 milionów kopii.

Książki Browna budzą swoją zawartością liczne kontrowersje i stają się zjawiskiem społecznym – spore emocje wzbudziła powieść Kod Leonarda da Vinci, której zarzucono fałszywe odmalowanie historii Kościoła katolickiego (jak również Opus Dei). Krytycy i uczeni zarzucają mu wiele błędów z zakresu historii, teologii i historii sztuki. Gwałtowne zainteresowanie książką stało się nawet źródłem osobliwej i dochodowej formy turystyki – oprowadzania turystów po miejscach w Paryżu wiążących się z fabułą książki. Pewne osobliwe wątki książki, o spiskowej naturze, zostały podchwycone przez środowiska antyklerykalne.

 

MIEJSCE: Galeria Antresola
Chorzowskie Centrum Kultury

WSTĘP WOLNY