22.09

19:00

z cyklu "Inne Granie w ChCK"

"Inne Granie w ChCK" to zapoczątkowany w 2009 r. cykl koncertowy Chorzowskiego Centrum Kultury, w którym prezentują się młode, interesujące zespoły z kręgu muzyki alternatywnej.
Współorganizatorem cyklu jest śląskie wydawnictwo Falami. Założycielem Falami jest Marcin Babko, znany m.in. z grup hipiersoniK, Babie Lato i Frank Babko oraz działań medialnych. Marcin Babko wybiera i rekomenduje zespoły zaproszone do udziału w koncertach z serii "Inne Granie w ChCK".
Od jesieni 2015 r. koncerty prowadzi Adam Złotorowicz – dziennikarz i kulturoznawca, ze śląskimi mediami muzycznymi związany od ponad dekady (m.in. AntyRadio, TVS). Autor programów "Pełna Kultura" i "Kulturysta", od lat prowadzi prestiżowe wydarzenia kulturalne w regionie (Industriada, premiery spektakli w Teatrze Śląskim, koncerty jazzowych gwiazd z kraju i ze świata).


Zagrają:

Ludwik Zamenhof
Unitra Prodiż
Brzoska i Gawroński

bilety: 7 PLN

więcej informacji i rezerwacja biletów:
damian@chck.pl tel. 32 349 78 71/63

Brzoska i Gawroński

5-osobowy „duet” z Katowic łączący poezję z muzyką elektroniczną.

 Zespół założony został przez Wojciecha Brzoskę-poetę i wokalistę oraz muzyka- Dominika  Gwrońskiego. Wkrótce do zespołu dołączyła wokalistka-Joanna Małanka, gitarzysta  Wojtek Bubak oraz perkusista Michał Kmita.

W tym składzie zespół nagrał i wydał debiutancką EP-kę „Nigdzie indziej” (Ars Cameralis 2012, dodatek do „Opcji”) oraz debiut  LP „NUNATAK” (Ars Cameralis, 2012).

Zespół zagrał kilkadziesiąt koncertów, jego  utwory w swoich autorskich audycjach radiowych emitowały m. in. takie  znakomitości polskiej sceny muzycznej jak Katarzyna Nosowska, Tymon Tymański czy Novika.

             Fragmenty recenzji :

           
 "Od lat czekam na polski odpowiednik popularnych czeskich zespołów muzyki   elektronicznej, takich jak W.W.W czy Midi Lidi. I to właśnie album, który być może kończy moje wyczekiwanie. W twórczości Brzoski i Gawrońskiego elektroniczne bity są nie tylko echem melorecytacji poezji, ale stają się jej nieodłączną częścią, dzięki czemu wiersze nabierają nowego, niespodziewanego smaku."

            [Łukasz Grzesiczak, przeglad-tygodnik.pl]


„Elektropoezja, która przejmuje pałeczkę od Świetlików w sztafecie pokoleń muzyki ze  znaczącym tekstem (…) Muzycznie zespół odpływa w stronę niepokojącej elektroniki spod znaku IDM, momentami ich utwory brzmią, jakby były wydawane pod szyldem wytwórni Warp. Muzyka przenika się z cierpką liryką napisaną i zaśpiewaną przez Wojtka Brzoskę (uznanego poetę ze Śląska).

            [Adrian Chorębała, ultramaryna.pl]


„Nie szukajcie na „Nigdzie indziej” poetyckich fraz w quasi-rockowej oprawie fortepianu i  gitary. To prawdziwie heretycka elektronika. (…) Ep- ka kolektywu Brzoska i Gawroński   (…) - pięć utworów, każdy z innej beczki, każdy świetny.”

            [Anna Gromnicka, wprost.pl]

 

Wysmakowany, artystyczny, oryginalny. Długogrający debiutancki album „Nunatak” projektu Brzoska i Gawroński to udana kontynuacja EP-ki „Nigdzie indziej”.

            Anna Dycha (artPapier)

 

W maju tego roku zespół wydał drugą płytę zatytułowaną „Słońce, lupa i mrówki”

Na płycie gościnnie pojawili się m. in. Mikołaj Trzaska czy Wojtek Kucharczyk.

 

W Chorzowie zespół wystąpi w nowym składzie:

            Wojciech Brzoska-wokal

            Joanna Małanka- wokal

            Dominik Gawroński- elektronika

            Przemysław Borowiecki: perkusja

            Michał Karbowski- gitara elektryczna

 

Ludwik Zamenhof - pod pseudonimem białostockiego doktora kryje się Andrzej Zagajewski.    W tym jednoosobowym projekcie autor skupia się głównie na brzmieniach elektronicznych, momentami hałaśliwych. Utwory bardzo często wydają się popsute i zniekształcone, a w ich nagraniu pomocnym instrumentem jest nieodżałowana mandola. W jego twórczości można doszukać się takich gatunków jak minimal music, idm, break core, harsh noise czy tzw. glitch music. Zamenhof zajmuje się również produkcją bitów i robieniem remixów, które zostały opublikowane na płytach L.U.C - Energocyrkulacje, a także Rahima – Amplifikacje. Utwory Zamenhofa były także wykorzystywane w kilku filmach krótkometrażowych. Andrzej Zagajewski jest człowiekiem renesansu i poza twórczością elektroniczną udziela się również w zespołach folkowych. Gra na mandolinie w projektach takich jak : Południca!, Bumtralala,   a także w Kapeli Hanki Wójciak. Występuje również jako wokalista w folkpunkowym zespole Hańba!, a także jako gitarzysta w metalowym zespole Crowmoth (czyt. Krołmot).

 

Oficjalne strony:

Facebook: www.facebook.com/djludwikzamenhof

Soundcloud: https://soundcloud.com/ludwik-zamenhof

Karoryfer Lecolds: www.karoryfer.com/ludwikzamenhof

Youtube:

“Cicho!” (Resztki, Karoryfer Lecolds, 2011)

https://www.youtube.com/watch?v=eTTN9YDJemo

“Panjab Lagta Hai” (Balkan Error, Karoryfer Lecolds, 2014)

https://www.youtube.com/watch?v=A9FO8VJI4WY

„Balkan Gitch Step” (Balkan Error, Karoryfer Lecolds, 2014)

https://www.youtube.com/watch?v=nvRBzp1I8zk

 

 

UnitraProdiż – muzyczny duet, audiowizualny tercet, który powstał z inspiracji starym radiem Unitra Diora Lutnia.

Początkowe plany zespołu zakładały kierunek hip hopowy albo przynajmniej jego parafrazę. Obecnie eksperymentatorzy odchodzą od klasycznego hip hopu na rzecz rozmaitych pomysłów brzmieniowych - brudów, szmerów i niemiłych dla ucha dźwięków.

Zespół ma na swoim koncie dwa wydawnictwa, każde z nich to spójna koncepcyjnie i tematycznie całość; debiutancka „Unitra” mogąca stanowić podkład muzyczny do "Bajek robotów" Stanisława Lema oraz „Kompozyty tekstylne” którego tematem przewodnim są właśnie owe materiały.

Artyści w swoich eksperymentach wykorzystują stworzone przez siebie instrumenty, mandolę, hałasy z otaczającej nas codzienności, szumy i industrialne brzmienia. Za muzykę odpowiada producent i DJ Ludwik Zamenhof (bity, Toshiba Sattelite L300, radio, mandola), za warstwę liryczną poeta tm0026 (wokale, instrumenty własnej produkcji, efekt, komputer, bodajże Asus). Koncerty wzbogacone są      o wizualizacje na żywo miksowane przez VJa Dragosza.

 

Oficjalne strony zespołu:

Facebook www.facebook.com/UnitraProdiz

Soundcloud https://soundcloud.com/unitrapro

Karoryfer Lecolds www.karoryfer.com/unitraprodiz