Metropolia Kultury 2024

Tegoroczna Metropolia Kultury zapowiada się pod znakiem szkoleń, warsztatów oraz innych interesujących działań skierowanych do kulturalników i kulturalniczek z terenu całej Metropolii. Wszystkie te wydarzenia towarzyszyć będą naszym staraniom o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029, które realizujemy pod hasłem Play! 

Wraz z cyklem szkoleń i spotkań odwiedzimy wszystkie podregiony GZM. Na tematyczne warsztaty zaprosimy pracowników różnych kulturalnych branż – od muzealników i muzealniczek,  bibliotekarzy i bibliotekarki, po animatorów i animatorki kultury.

Osobne szkolenia zorganizujemy dla twórców i twórczyń. Z kolei dla chcących podyskutować o aktualnych problemach oraz nawiązać kontakty z pracownikami innych instytucji kultury powołamy grupę dyskusyjną. 

W ramach cyklu szkoleń przewidzieliśmy spotkania we wszystkich podregionach GZM.
W każdym z nich odbędzie się minimum 5 spotkań, za które odpowiadać będą lokalni operatorzy.

Proponowana przez nas tematyka to m.in.:

– pozyskiwanie finansów / mapowanie źródeł finansowania,
– historie lokalne w działalności instytucji kultury,
– AI, chat GPT i inne formy wykorzystania AI w pracy,
– kwestie prawne w kontekście zatrudniania,
– konsultacje wniosków do MKiDN. 

W ramach warsztatów dla branżystów i branżystek przewidzieliśmy szkolenia dla muzealników i muzealniczek, bibliotekarzy i bibliotekarek, kiniarzy i kiniarek), spotkanie dla animatorów i animatorek kultury oraz instruktorów i instruktorek wraz z wymianą praktyk i informacji o narzędziach pracy oraz szkolenie z organizowania społecznościowego. Tematyka wydarzeń zostanie skonsultowana z branżystami i branżystkami, tak by odpowiadała na ich potrzeby.

Szkolenia dla twórców / twórczyń dotyczyć będą: m.in. kwestii formalno-prawnych związanych z zakładaniem i prowadzeniem działalności gospodarczej w sektorze kultury.
Z kolei grupa dyskusyjna Metropolia Kultury obejmować będzie spotkania organizowane w Strefie Centralnej (na terenie instytucji Katowice Miasto Ogrodów), w czasie których uczestnicy będą mogli pozyskać bieżące informacje o staraniach o tytuł ESK oraz dowiedzieć się o możliwościach zaangażowania się w działania.
Przewidzieliśmy także spotkania dotyczące kwestii prawnych, wynagrodzeń, komunikacji i zarządzania w sektorze kultury. 

Całość szkoleniową uzupełnią działania badawcze i publikacje. 

Lokalni operatorzy programu (♥):

Bieruński Ośrodek Kultury (Bieruń)
Bytomskie Centrum Kultury (Bytom)
Chorzowskie Centrum Kultury (Chorzów)
Miejski Dom Kultury Bogucice-Zawodzie (Katowice)
Miejski Klub im. Kiepury (Sosnowiec)
Miejski Ośrodek Kultury (Zabrze)
Miejskie Centrum Kultury (Tychy)
Tarnogórskie Centrum Kultury (Tarnowskie Góry)

Koordynatorka z ramienia biura ESK: Hanna Kostrzewska

Masz pytania dotyczące programu? Napisz: biuro@katowicegzm2029.eu


SZKOLENIA W CHORZOWSKIM CENTRUM KULTURY

ZAPISY: magda_r@chck.pl i barbara@chck.pl

Po każdym szkoleniu prosimy aby uczestnicy uzupełnili ankietę: https://bit.ly/metropolia_ewaluacja  


 
I szkolenie dot. Trendwatchingu i pracy z przyszłością w kulturze
Termin: 15.04.2024 / 9:00-15:00 / Kino za Rogiem Grajfka
 
Jak pracować z perspektywy przyszłości? Czym są trendy i dlaczego ich znajomość jest kluczowa w prognozowaniu tego, co będzie ważne już za moment? Jak w sektorze kultury pracować z przyszłością i trendami, jak skutecznie je analizować i wykorzystywać? Na te i inne pytania będziemy szukać odpowiedzi w czasie warsztatu. Nie zabraknie analizowania nadchodzących zmian, kreowania potencjalnych scenariuszy, aktywnej pracy z przyszłością i szeregu przydatnych sposobów jak planować przyszłą ofertę kulturalną w dynamicznie zmieniającym się świecie. 
 
Prowadzące: Monika Borycka i Agata Bisping
 
ZAMKNIĘTE ZAPISY

II szkolenie dot. wykorzystania AI w kulturze
Termin: 03.06.2024 / 10:00-15:00 / sala konferencyjna ChCK

Zapraszamy na warsztat "AI w pracy instytucji kultury"! Podczas wydarzenia osoby uczestniczące dowiedzą się, jak wykorzystywać narzędzia oparte na sztucznej inteligencji, takie jak Midjourney i ChatGPT, w kontekście animacji kultury i edukacji. Poprzez praktyczne ćwiczenia dowiedzą się, jak AI może pomóc w generowaniu pomysłów, porządkowaniu danych oraz usprawnieniu codziennej pracy w sektorze kultury. Warsztat obejmie prezentację dobrych praktyk z instytucji kultury oraz omówienie ograniczeń i możliwości wykorzystania AI w pracy instytucji kultury.

Zakres merytoryczny:

- stosowanie narzędzi opartych na sztucznej inteligencji (AI), takich jak Midjourney i ChatGPT, w kontekście animacji kultury i edukacji;

- praktyczne ćwiczenia z wykorzystaniem AI przy generowaniu pomysłów i porządkowaniu danych;

- AI a usprawnienie pracy - wykorzystywanie narzędzi w codziennej pracy w sektorze kultury;

- prezentacja dobrych praktyk z instytucji kultury;

Sprawy organizacyjne: Podczas warsztatu przewidujemy ćwiczenia praktyczne, w związku z czym, zachęcamy do przyjścia z laptopem (jeden na kilka osób będzie wystarczający). Organizatorów prosimy o przygotowanie sali szkoleniowej z dostępem do internetu, rzutnikiem z wejściem HDMI oraz stołami umożliwiającymi pracę przy komputerach.

Prowadzenie:

Grzegorz Jędrek, autor bloga o PR, marketingu i kulturze wniedoczasie.pl. Na swoim koncie ma m. in. pracę w biurze prasowym, zarządzanie komunikacją międzynarodowego Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”, współpracę z Agencją Warszawa, opiekę nad mediami społecznościowymi KUL, budowanie i wsparcie komunikacji marek z wielu sektorów. Prowadził warsztaty m. in. na zlecenie NCK, IKM, PIK, ŁDK.

Wniedoczasie specjalizuje się w PR i marketingu kultury. To firma, która powstała jako rozwinięcie bloga o tym samym tytule prowadzonego przez Grzegorza Jędrka od 2017 roku. Naszym celem jest usprawnienie i odczarowanie PR i marketingu w kulturze. Pracując z wieloma instytucjami i organizacjami z całej Polski możemy skutecznie dzielić się z Tobą doświadczeniem i sprawdzonymi rozwiązaniami. Wierzymy w marketing wartości, w którym najważniejsze są ludzkie potrzeby, a zysk jest sposobem na finansowanie działalności, a nie celem samym w sobie.

TRWAJĄ ZAPISY


III szkolenie dot. rozliczania programów Erasmus
Termin: 10.06.2024 / 9:00-12:00 / sala konferencyjna ChCK

Część 1 / Odbiorcy: kadra ChCK oraz zainteresowanych animatorów i edukatorów z okolicznych instytucji i organizacji kulturalnych. / Czas: 9.00-12.00

Plan:

1. Przedstawienie zasad i możliwości ubiegania się o grant w sektorze Edukacja Dorosłych w programie Erasmus+ dla organizacji kultury.

2. Przedstawienie realnej oferty na przykładzie CHCK

3. Przedstawienie realnej oferty RIK w Katowicach umożliwiającej podnoszenie kompetencji w międzynarodowym środowisku.

Prowadzący: Olek Lysko
 
TRWAJĄ ZAPISY

IV szkolenie z komunikacji i współpracy w zespole 
Termin: 24.06.2024 / 10:00-15:00 / sala konferencyjna ChCK

W zespołach tworzących instytucje kultury pięknie się różnimy. Różnice te są źródłem inspirujących pomysłów, jednak w codziennej pracy stają się również źródłem nieporozumień. W ramach warsztatu zobaczymy jak różnice w sposobie postrzegania rzeczywistości poszczególnych członków zespołu mogą wpłynąć na jakość wspólnej pracy. Przyjrzymy się komunikacji dostosowanej do różnych stylów myślenia. Wszystko po to by odnaleźć potencjał płynący z różnic i poprawić jakość komunikacji.

Prowadząca: Aleksandra Malczyk – trenerka, tutorka, pasjonatka neurografiki i budzenia w ludziach pasji. Autorka strategii promocji miejsc oraz budowania marek lokalnych. Podnosiła swoje wykształcenie m.in. w Portugalii, zdobywała doświadczenie w projektach i wizytach studyjnych w Stanach Zjednoczonych, Włoszech i Hiszpanii. Jej sztandarowe warsztaty dotyczą kreatywności, wystąpień publicznych, a ostatnio również zarządzania stresem i dbania o równowagę życiową. Obecnie Dyrektorka ARTerii, z powodzeniem buduje kulturalną markę Ornontowic, które coraz więcej znaczą na Śląsku.

TRWAJĄ ZAPISY


 
“Wydarzenie odbywa się w ramach programu Metropolia Kultury, który jest częścią starań Katowic i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Zrealizowano z udziałem środków finansowych z budżetu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.”
 
 
Stwórzmy razem kandydaturę Katowic i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii do tytułu Europejska Stolica Kultury 2029!

Więcej informacji na www.katowicegzm2029.eu