12.08

18:00

NOC SPADAJĄCYCH GWIAZD

IMPREZA NA TERENIE PARKU ŚLĄSKIEGO
WSTĘP WOLNY

Uczestników gry miejskiej i działań animacyjnych prosimy o wygodne buty, strój luźny, sportowy i dostosowany do warunków pogodowych (w przypadku lekkiego deszczu również realizujemy program) oraz coś do picia. W związku z tym, że wydarzenie rozpoczyna się około 18:00, a kończy późno w nocy warto przygotować się na ochłodzenie, dlatego warto zabrać z sobą ciepłe ubranie (kurtki, bluzy swetry), koc lub karimatę (nie zapewniamy krzeseł), coś ciepłego do picia, latarki (od 22:00 do 24:00 w okolicy Alei Zielonej Łąki będzie wygaszone światło) oraz preparat przeciwko ukąszeniom komarów.


12 sierpnia obserwuj z nami spadające gwiazdy!
Wspólnie z Planetarium Śląskim w Chorzowie oraz Stowarzyszeniem Majstersztyk zapraszamy na rodzinną grę miejską, plenerowe działania animacyjne oraz koncert i opowieści astronomiczne.
Spędź ten wyjątkowy wieczór z nami w Parku Śląskim!

 

PROGRAM:
godz. 18.00-20.30 – RODZINNA GRA MIEJSKA
godz. 20.30-22.00 – PLENEROWE DZIAŁANIA ANIMACYJNE
godz. 21.30 – KONCERT I OPOWIEŚCI O GWIAZDACH

 

SZCZEGÓŁY:
 

godz. 18.00-20.30 – RODZINNA GRA MIEJSKA dla dzieci (7+) i dorosłych
Czy wiedzieliście, że nad naszymi głowami znaleźć można m.in. niezwykłego konia – Pegaza, silnego Herkulesa czy groźną Hydrę? Na sierpniowym niebie znajdziemy wiele tropów, które po nitce do kłębka zaprowadzą nas wprost do niezwykłego świata mitów greckich. Podczas twórczych zadań będziemy wspólnie odkrywać tajemnice nieba okiem pasjonata literatury.
Podczas rodzinnej wędrówki po gwiazdozbiorach uczestnicy zobaczą, że mapę nieba można odkrywać za pomocą gier i zabaw dźwiękowych, plastycznych, teatralnych i ruchowych.
UWAGA: Zadania są zaplanowane w taki sposób, by zaangażować zarówno dzieci, jak i dorosłych, dlatego prosimy o zgłaszanie się w parach/grupach (dziecko 7+ wraz z dorosłym).
Liczba miejsc ograniczona. Dla najbardziej zaangażowanych grup przewidzieliśmy nagrody.
Obowiązują zapisy:

agnieszka_pielok@chck.pl , tel. 32 349 78 68


Start: godz. 18.00, Gołębnik – tymczasowa siedziba Planetarium, ul. Różna 4.

godz. 20.30-22.00 –PLENEROWE DZIAŁANIA ANIMACYJNE dla dzieci, młodzieży i dorosłych m.in.:

- Warsztaty tworzenia pudełek na spadające gwiazdy – dowiesz się, jak oryginalnie zapakować spadającą gwiazdę
- Aleja spadających gwiazd – stwórz z nami instalację i podziel się życzeniem!
- Moja prywatna mapa nieba – namaluj z nami wybrane gwiazdozbiory!

- Podziel się myślą! – plenerowa biblioteka i zabawy literackie

- Kometa – warsztaty ruchowe dla miłośników kosmicznych podróży
- Obrotowa mapa nieba i teleskop - punkt, przy którym astronom z Planetarium Śląskiego zapozna uczestników wydarzenia z gwiazdozbiorami widocznymi nad Polską z wykorzystaniem specjalnie przygotowanej obrotowej mapy nieba.
 

godz. 21.30 – KONCERT I OPOWIEŚCI ASTRONOMICZNE

Gdy zrobi się ciemno astronom z Planetarium Śląskiego opowie o gwiazdozbiorach, a pomiędzy jego prezentacjami posłuchamy koncertu zespołu „Ciśnienie”, który umili uczestnikom oglądanie i poznawanie gwiazdozbiorów.

Opowieści astronomiczne poprowadzi pan Damian Jabłeka 
Astronom, miłośnik nieba, obserwator, nauczyciel. Pracując w Planetarium Śląskim przybliża dzieciom i młodzieży zagadki kosmosu. 

Zespół „Ciśnienie”

Stylistycznie stanowi mieszaninę post-rocka, muzyki orkiestrowej i transowego jazzu, z inspiracjami oscylującymi między zespołami pokroju Swans, Fire! Orchestra i Mogwai, a muzyką H. M. Góreckiego czy Arvo Pärta. Waltornia, skrzypce i klawisze łączą się tutaj z pozornie nieprzystającym, przesterowanym basem i frenetyczną perkusją, czego rezultatem są wyjątkowo barwne i zróżnicowane pejzaże dźwiękowe: od improwizowanego, psychodelicznego ambientu, po napędzane rytmem, ostinatowe ściany dźwięku. W kwietniu 2018 zespół wystąpił na Katowice JazzArt Festival, czego rezultatem jest wydany w styczniu 2019 album koncertowy „JazzArt Underground”. Zespół jest finalistą programu „Dzielnica Brzmi Dobrze”.

Pomysłodawcą projektu jest pani Anna Nowak.

 Partnerzy: Planetarium Śląskie w Chorzowie,  Stowarzyszenie Majstersztyk

Wydarzenia odbywające się w ramach realizacji zadania „Wolka: działania aktywizujące i kampanie promocyjne skierowane dla młodych mieszkańców Chorzowa w wieku 16-30 lat” w ramach którego organizowany jest projekt Chorzowskiego Centrum Kultury „KULTURA NA WOLNOŚCI”