"Sztuka między mediami"
Uczestnicy będą badać różne obszary sztuki w kontekście przenikania do nich nowych technologii. Czy technologia zmienia sens danych utworów? Jakie zmiany może powodować? To jedne z wielu kwestii, nad jakimi pochylą się uczestnicy warsztatów organizowanych przez Chorzowskie Centrum Kultury.
-> WARSZTATY Z ADAPTACJI MIĘDZYGATUNKOWYCH "Między nami dobrze jest"
27 i 31 sierpnia godz. 10:00-12:00
"Klaustrofobiczne, ciasne pomieszczenie sprawia wrażenie niedużego, a to właśnie w nim wielopokoleniowa familia wspólnie śpi, je, wydala, żyje, nie śpi, przewraca się z boku na bok”. To didaskalia z dramatu Doroty Masłowskiej „Między nami dobrze jest”.
Na warsztatach, które realizuje Stowarzyszenie Scena Kamera Edukacja trzy pokolenia uczestników próbują odpowiedzieć, czy rzeczywiście dobrze jest między nami. Aby przybliżyć tematykę różnic pokoleniowych uczestnicy najpierw oglądają fragmenty teatralno-filmowej adaptacji dzieła Masłowskiej autorstwa Grzegorza Jarzyny. Później odbywa się już warsztat. Uczestnicy starają się wyłuskać charakterystyczne cechy każdego z trzech pokoleń i następnie wykorzystując ćwiczenia teatralne przedstawić je czasem w karykaturalny sposób.
– Cieszę się, że mogłam usłyszeć głos młodszego pokolenia. Tak rzadko się słuchamy nawzajem – oceniła jedna z seniorek podczas naszych warsztatów.
16 i 23 września godz. 10:00-12:00
Kolejne spotkania w ramach warsztatów "Sztuka Między Mediami". Tym razem Stowarzyszenie Scena Kamera Edukacja zaprosiło młodzież do dyskusji na temat różnic pokoleniowych. Wszystko w kontekście adaptacji dramatu Doroty Masłowskiej "Między nami dobrze jest", który uczestnicy warsztatów obejrzeli wcześniej. Było dużo ćwiczeń aktorskich, oś czasu, popularne loga i pytanie o to, które pokolenia utożsamiają się z daną marką. Wszystko po to, by znaleźć odpowiedź, czy rzeczywiście między nami jest dobrze.
_____________________________________
-> WARSZTATY "TAK ZMIENIŁ SIĘ ŚWIAT"
Zapraszamy na nowy cykl warsztatów organizowany przez Chorzowskie Centrum Kultury oraz Galerię Sztuki Muzycznej i Obrazu w ramach projektu "Sztuka między mediami". Podczas ich trwania Mirosław Sobczak z GSMiO opowie o technologiach, które zmieniły świat.
14.09.2021 Tak zmienił się świat - powrót płyty winylowej ?
W pierwszym odcinku poświęconym płycie winylowej pokażemy zasadę działania płyty, technologię przygotowania i produkcji albumów muzycznych, a wykład zostanie zilustrowany muzyką ze wspaniałych winylowych albumów na oryginalnym, unikatowym odrestaurowanym sprzęcie audio z lat 50 tych, 60-tych i 70-tych.
21.09.2021 Tak zmienił się świat - a w studiach nagraniowych znowu króluje taśma magnetyczna ?
W drugim odcinku poświęconym taśmie magnetycznej przyjrzymy się produkcji albumów muzycznych, a wykład zostanie zilustrowany muzyką z taśm magnetycznych na oryginalnym, unikatowym odrestaurowanym sprzęcie audio z lat 50 tych, 60-tych i 70-tych.
28.09.2021 Tak zmienił się świat - cyfrowy dźwięk ? czy nadal jesteśmy analogowi ?
W trzecim odcinku zajmiemy się różnicami pomiędzy dźwiękiem analogowym i cyfrowym, a wykład zostanie zilustrowany muzyką odtwarzaną na oryginalnym, unikatowym odrestaurowanym sprzęcie audio z lat 50 tych, 60-tych i 70-tych.
19.10.2021 Tak zmienił się świat - sprzęt audio - ilość czy jakość ?
W czwartym odcinku przyjrzymy się zagadnieniom związanym ze sprzętem audio, a wykład zostanie zilustrowany muzyką odtwarzaną na oryginalnym, unikatowym odrestaurowanym sprzęcie audio z lat 50 tych, 60-tych i 70-tych.
26.10.2021 Tak zmienił się świat - słuchamy ? oglądamy ? analizujemy ?
W ostatnim odcinku zastanowimy się w jaki sposób odbieramy dźwięki i obrazy, a wykład zostanie zilustrowany muzyką odtwarzaną na oryginalnym, unikatowym odrestaurowanym sprzęcie audio z lat 50 tych, 60-tych i 70-tych.
-> WARSZTATY RADIOWE "Moja pamięć muzyczna"
Zapraszamy na warsztaty radiowe! Ich celem będzie stworzenie opowieści dźwiękowej na podstawie ulubionych utworów muzycznych uczestników. Każdy z uczestników/uczestniczek wybiera jedną piosenkę, która przywołuje ważny moment z jego/ jej życia.
W planie jest indywidualna praca z mikrofonem i emisją głosu, budowanie narracji i pomysłu na podcast, a także jego realizacja – obsługa programów i zaznajomienie się ze studiem radiowym Fajka w Chorzowskim Centrum Kultury. Warsztaty są nagrywane, a ze spotkania z uczestnikami powstanie słuchowisko, które swoją premierę będzie miało na antenie Radia Klang.
Prowadzenie: Paulina Pikiewicz i Weronika Stencel, twórczynie Radia Klang w ChCK – www.radioklang.pl
DATY WARSZTATÓW:
30.10 – grupa 1, godz. 12:00-14:00 / Chorzowskie Centrum Kultury, Studio lektorskie FAJKA, 4 piętro
6.11 – grupa 2, godz. 12:00-14:00/ Chorzowskie Centrum Kultury, Studio lektorskie FAJKA, 4 piętro
12.11 – grupa 3, godz. 17:00-19:00/ Chorzowskie Centrum Kultury, Studio lektorskie FAJKA, 4 piętro
-> Warsztaty są dedykowane osobom dorosłym, powyżej 45 roku życia
-> Wstęp wolny (liczba miejsc ograniczona)
-> Zgłoszenia prosimy kierować na maila: magda_r@chck.pl / max 4 osoby w jednej grupie
-> Warsztaty artystyczne dot. tworzenia audiobooków
6 warsztatów w okresie październik – listopad 2021r. / Najbliższe warsztaty odbędą się 28.10 oraz 4.11.2021r.
Jak dobrze czytać? Jak akcentować? Jak modulować głosem? Jak mówić, by słuchali? Na te i inne pytania odpowiadał podczas warsztatów w studiu lektorskim Fajka Filip Kosior, aktor filmowy i teatralny, jeden z najpopularniejszych „głosów” w polskich audiobookach. Młodzież miała okazję przeczytać fragmenty „Muminków” Tove Jansson i pod okiem doświadczonego lektora sprawdzić swoje umiejętności interpretacyjne. Było sporo śmiechu, zabawy słowem i setki bajtów danych nagranych na studyjnym komputerze.
Zajęcia odbywają się w ramach cyklu „Sztuka Między Mediami”.
Rozmowę z Filipem Kosiorem, którą przeprowadziła Agata Śliwa będziecie państwo mieli okazję zobaczyć na naszym facebooku.
Link do rozmowy -> https://www.facebook.com/ChCKa/videos/268180991765184
Kolejna część warsztatów z audiobooków realizowanych w ramach projektu „Sztuka między mediami”* za nami. Uczestnicy usiedli wygodnie przed mikrofonami w naszym Studio lektorskie Fajka i… tym razem nie tylko mieli okazję poczytać teksty dzieląc je na role, ale musieli je tak zinterpretować, by zsynchronizowało się to z filmem. Słowem: młodzież miała niepowtarzalną okazję wcielić się w aktorów dubbingujących popularne animacje. Był fragment „Króla Lwa” i „Krainy Lodu”, a przy tym mnóstwo dobrej zabawy i śmiechu. Wszystko pod okiem doświadczonej aktorki Agaty Śliwy i montażysty Pawła Mikołajczyka (Stowarzyszenie Scena Kamera Edukacja).
-> Warsztaty artystyczne związane z multimediami "Za darmo nie umarło!"
(warsztaty z wykorzystania dostępnych na wolnych licencjach tekstów kultury w nowych utworach) - 5 warsztatów / 04-05.11.2021
-> Warsztaty dot. rozszerzonej rzeczywistości w książkach
10 listopada 2021r.
Czy młodzi ludzie znają technologie pozwalające poszerzać rzeczywistość literacką? Jakie wady, a jakie zalety płyną z obcowania z multimedialną książką? Czy nowoczesne technologie zagrażają tradycyjnej książce? Jak multimedialność książki wpływa na proces czytania?
Czas warsztatów: 2 godziny lekcyjne (TEORIA + PRAKTYKA)
Miejsce: Chorzowskie Centrum Kultury / sala konferencyjna
Wstęp wolny (liczba miejsc ograniczona)
Czas warsztatów: 2 godziny lekcyjne (TEORIA + PRAKTYKA)
Miejsce: Chorzowskie Centrum Kultury / sala konferencyjna
Wstęp wolny (liczba miejsc ograniczona)
Podczas warsztatów omówimy m.in. temat książek (literatury) w kontekście świata cyfrowego do którego weszły, wyjście poza materialny charakter książki i wejście w świat wirtualny, zmianę sposobu obcowania z książką, powstanie nowych form literackich, współtworzonych na równych prawach przez autora i czytelnika (książka interaktywna), książki z dedykowanymi im stronami internetowymi poszerzającymi wiedzę czytelnika o np. postaciach, miejscu akcji itp. (książki konwergencyjne).
Urodzony w Chorzowie. Absolwent Państwowego Studium Wokalno-Baletowego w Gliwicach. Od 1998 roku związany z Gliwickim Teatrem Muzycznym, w którym występuje do dzisiaj i bierze udział we wszystkich jego produkcjach. Jego pasją jest musical, dlatego z powodzeniem łączy taniec ze śpiewem, posiada także umiejętności stepu i chodzenia na szczudłach. Debiutował w roli Merkurego w operetce Orfeusz w piekle u boku samego Stanisława Ptaka oraz Grażyny Brodzińskiej. Późniejsze role to głównie musicale m.in.: Chuck Cranston w Footloose (europejska prapremiera), Fred Casley w Chicago (polska prapremiera), Ambroży Kemper w Hello Dolly, Adam Mickiewicz w widowisku Mickiewicz, Manolakos w Zorbie, Steve w Hair, Tarzan w musicalu Tarzan (polska prapremiera). Ponadto może się również pochwalić występami w spektaklach tanecznych (Dziadek do orzechów, Chodnik 05, The Beatles & Queen). Ma za sobą również gościnne występy na deskach Teatru Zagłębia w Sosnowcu, a także udział w spektaklach ulicznych oraz licznych koncertach estradowych, gdzie specjalizuje się w konferansjerce i programach dla dzieci.
________________________________________________________________________________________
*Edukacja kulturalna - celem programu jest wspieranie zadań z zakresu edukacji kulturalnej, ważnych dla rozwoju kapitału społecznego.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.