Studio Tańca Współczesnego TENDI

Studio Tańca Współczesnego TENDI działa w Chorzowskim Centrum Kultury od 2007 roku. Od początku swojego istnienia, zespół odnosi sukcesy. W swoim reperuarze posiada bardzo zróżnicowane stylistycznie i emocjonalnie spektakle. Choreograf zespołu, Barbara Ducka kładzie nacisk głównie na realizację dużych form scenicznych - spektakli baletowych. W 2008 roku zespół rozpoczął pracę nad swoim pierwszym spektaklem "Lalkarz" i od tamtego czasu konsekwentnie przygotował już 4 spektakle.


"Lalkarz" (2009)

Lalkarz to spektakl surrealistyczny. Opowiada o człowieku otaczającym się istotami stworzonymi przez siebie według własnego kaprysu i upodobania. Tworzy własny, okrutny, mały świat, zamiast stawić czoła prawdziwemu życiu. Spektakl jest próbą pokazania osobowości apodyktycznej, wyrachowanej, zdolnej do manipulowania innymi oraz o tym, do czego w konkluzji doprowadzić może taka postawa życiowa.

Spektakl zrealizowany w całości do muzyki zespołu Pink Floyd.

Choreografia i reżyseria: Barbara Ducka

*Premiera spektaklu odbyła się 29 października 2009 roku.


"Kopciuszek" (2011)

Kopciuszek czyli wesoła opowiastka o sprytnej sierotce i rozpieszczonym księciuniu. To komedia pełna barwnych postaci, prześcigających się dowcipem, w komicznych splotach okoliczności. Język tańca wzbogaci ją o piękne sceny baletowe, w których zobaczymy np. królewny z różnych stron świata, m.in. z Argentyny, Afryki, Irlandii, czy Dalekiego Wschodu. Na zakończenie bal weselny Kopciuszka i Księcia przemienia się w… nie zdradzajmy wszystkiego.

Zapraszamy na spektakl pełen satyry, tańca i pięknej muzyki, na którym uśmieją się zarówno dzieci, jak i ich rodzice.

Choreografia i reżyseria: Barbara Ducka

*Premiera spektaklu odbyła się 1 czerwca 2011 roku.


"Początkiem Był Chaos" (2012)

Początkiem był chaos to spektakl pokazujący ludzkość w krzywym zwierciadle. Jest protestem wobec bezmyślnej apoteozy nienawiści, jaką od wieków pielęgnują ludzie, choć mogliby jako najinteligentniejsze ssaki, ze wszystkich żyjących na ziemi, uczynić ten świat wspaniałym. To także pytanie o to, dlaczego władza tak bardzo wypacza zdrowy rozsądek i sumienie, a ludzie owładnięci pragnieniem władzy nie widzą, że tak naprawdę dążą do samounicestwienia. Język, jakim opowiadamy tę krótką historię naszej ziemi, to język tańca i ruchu.

Choreografia i reżyseria: Barbara Ducka

*Premiera spektaklu odbyła się w czerwcu 2012 roku.


"Królowa Śniegu" (2013)

Choreografia i reżyseria: Barbara Ducka

*Premiera spektaklu odbyła się w 23 marca 2013 roku.


"Mała Syrenka" (2015)

"Mała Syrenka" jest to historia morskiej księżniczki, która wyrzekła się swych syrenich wdzięków - srebrzystego ogona i cudnego głosu, aby zdobyć miłość człowieka i nieśmiertelną duszę. Jest to opowieść o wielkim, czystym uczuciu, które przemienia i uszlachetnia. Spektakl „Mała Syrenka” w wykonaniu Studia Tańca Współczesnego TENDI, to taneczna wersja słynnej baśni Hansa Christiana Andersena.

Choreografia i reżyseria: Barbara Ducka

*Premiera spektaklu odbyła się 31 maja 2015 roku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Dyptyk baletowy pt."ARACHNE" i "SPOTKANIA" (2016r.)

Miniatura baletowa "Arachne", w reżyserii i z choreografią Krzysztofa Konopki.

Etiuda baletowa "Spotkania", w reżyserii i z choreografią Barbary Duckiej.

Miniatura baletowa "Arachne to historia córki farbiarza. Jest ona znana ze swojego niezwykłego talentu w szyciu. Mówią, że żaden śmiertelnik jej nie dorówna. Młoda dziewczyna, pewna swoich umiejętności twierdzi, że nikt nie może z nią konkurować, nawet bogowie. Słowa te sprowadzają na nią gniew Ateny. Stają więc one do do pojedynku o tytuł mistrzyni. Historia kończy się tragicznie dla Arachne. Jednak w geście łaski Atena zmienia ją w pająka by mogła szyć przez wieczność.Spektakl pod pretekstem mitu o Arachne porusza temat konfliktu w sztuce. O potrzebach zmian i ich odbiorze. Jest to jednak dzieło wielowymiarowe, poruszające również problemy społeczne jak i osobiste autora.Większość spektaklu jest osadzona w konwencji i technice tańca modernistycznego. Z naciskiem na technikę Marthy Graham."

Etiuda baletowa "Spotkania" jest próbą ukazania problemówi rozterek miedzy kobietą a mężczyzną oraz samotności jednostki w zgiełku dzisiejszej pogonii za sukcesem.

*Premiera: 30 kwietnia 2016 rok


"Cudowna lampa Aladyna" (2019 r.)

„Cudowna lampa Aladyna” to opowieść o zaczarowanej lampie, z ukrytym w niej, spełniającym wszystkie życzenia duchem Dżinem. Jest to jedna z najbardziej znanych baśni z „Księgi Tysiąca i Jednej Nocy”. 

Spektakl opowiada przygody młodego Aladyna i Czarnoksiężnika, który pragnie za wszelką cenę dostać się do jaskini pełnej skarbów i zdobyć wyjątkową lampę. Jednak dostęp do tej kryjówki ma jedynie Aladyn. Czarodziej postanawia więc odnaleźć młodzieńca i podstępem nakłonić go do wejścia do skarbca. I gdy magiczny przedmiot ze spełniającym życzenia duchem jest już na wyciągnięcie ręki Czarnoksiężnika, sprawy przybierają nieoczekiwany obrót. W czyje ręce trafi dająca władzę niezwykła lampa? Jak potoczą się losy perskiego chłopca? Czy spełnienie wszystkich życzeń może zagwarantować szczęście?

Spektakl z udziałem zespołu baletowego "Biedroneczki" i "Happy" - choreografia tańca surykatek Natalia Gajewska

Choreografia i reżyseria: Barbara Ducka

*Premiera spektaklu odbyła się 3 marca 2019 roku.

  


"Księga dżungli" (2020r.)

Niezwykła opowieść o miłości, przyjaźni, odpowiedzialności i przywiązaniu. Księga Dżungli to historia  chłopca wychowanego wśród zwierząt, który przejmuje ich zwyczaje i respektuje wszystkie prawa dżungli. W spektaklu wystąpią również: Studio Tańca Współczesnego TENDI i Zespół Tańca Indyjskiego NATARANG.

Choreografia i reżyseria: Krzysztof Konopka.

Spektakl przeznaczony dla dzieci od 5 roku życia.

*Premiera spektaklu odbyła się 2 lutego 2020 roku.