20.05

18:00

Uroczystość wręczenia "Górnośląskich Tacytów"

20 maja 2010 r., godz. 1800
Uroczystość wręczenia "Górnośląskich Tacytów"

Górnośląski Tacyt to nagroda ustanowiona przez Ruch Autonomii Śląska w roku 2007 w celu uhonorowania wysiłków badaczy i popularyzatorów historii Górnego Śląska. Patronem nagrody jest pionier górnośląskiej historiografii, wieloletni proboszcz parafii w Tworkowie pod Raciborzem, ks. Augustin Weltzel (1817-1897), nazywany przez współczesnych „górnośląskim Tacytem”. Publikacje Weltzla to przykład naukowej rzetelności i braku narodowych uprzedzeń, które miały w poważnym stopniu zaważyć na pźniejszym dziejopisarstwie dotyczącym regionu.

Nagroda ma formę statuetki ukazującej postać z atrybutami muzy historii Klio. Zaprojektował ją rzeźbiarz z Tychów, Augustyn Dyrda. 

Laureatów wyłania kapituła złożona z naukowców zajmujących się górnośląską problematyką.Jej pracami kieruje prof. Uniwersytetu Śląskiego dr hab. Ryszard Kaczmarek, a skład uzupełniali prof. dr hab. 

Joanna Rostropowicz (Uniwersytet Opolski), dr hab. Barbara Szczypka-Gwiazda, dr Norbert Honka (UO), dr Tomasz Nawrocki (UŚ), dr Zbigniew Kadłubek (UŚ), dr Tomasz Słupik (UŚ). Pierwszymi laureatami zostali historyk sztuki prof. dr hab. Ewa Chojecka w kategorii badacz oraz malarz i pisarz Henryk Waniek w kategorii popularyzator. W kolejnych edycjach nagradzani byli dziennikarka i pisarka Małgorzata Szejnert i historyk dr Jerzy Polak oraz germanista prof. dr hab. 

Wojciech Kunicki i krytyk literacki, publicysta Krzysztof Karwat.

W roku 2010 kapituła postanowiła uhonorować: w kategorii badacz dr Beatę Giblak za książkę "Wygnaniec i jego ojczyzny. Max Hermann-Neisse (1886-1941). Życie. Twórczość. Recepcja" (Poznań 2010), poświęconą wybitnemu poecie z Nysy; w kategorii popularyzator Jana F. 

Lewandowskiego za biografię "Wojciech Korfanty" (Katowice, 2009).

 

Program imprezy:

 

- Słowo wstępne - prezentacja idei nagrody

- Przedstawienie sylwetek laureatów - laudacje

- Wręczenie statuetek "Górnośląskiego Tacyta"

- Wystąpienia laureatów

- Dyskusja panelowa poświęcona zagadnieniom historii i kultury Górnego Śląska