PARTNERSTWO LOKALNE „Z MIŁOŚCI DO CWAJKI”
PARTNERSTWO „Z MIŁOŚCI DO CWAJKI”
DOM KULTURY + PARTNERSTWO LOKALNE
„CWAJKA - MIEJSCE POD SŁOŃCEM. TAJEMNICE…”
W 2024 r. Chorzowskie Centrum Kultury zostało jednym z 10 ośrodków kultury w Polsce, który realizował program Narodowego Centrum Kultury „Dom Kultury+ Partnerstwo Lokalne”.
Ideą tego programu jest budowanie partnerskich relacji w środowisku lokalnym. Współpraca, na zasadzie partnerstwa instytucji, organizacji, osób i podmiotów prywatnych, które chcą razem tworzyć i działać na rzecz lokalnej społeczności.
Działania w naszym projekcie koncentrowały się na dzielnicy Chorzów II i jej mieszkańcach. Wspólne działanie oznaczało tu wspólne opracowanie projektu animacji kulturowej dla mieszkańców oraz wspólną realizację całego przedsięwzięcia. Partnerstwo które zawarliśmy miało się więc opierać na zasadach równości, dobrowolności i wspólnym celu.
Celem który przyświeca działaniom Partnerstwa jest zmiana postrzegania dzielnicy Chorzów II (tzw. Cwajka), która w powszechnej opinii uchodzi za miejsce nieciekawe i niebezpieczne, poza głównym obiegiem kultury. Zależy nam na kulturalnym ożywieniu tego miejsca, pobudzeniu mieszkańców dzielnicy poprzez wzmocnienie ich poczucia własnej wartości oraz zbudowania poczucia tożsamości i dumy z miejsca w której żyją. Celem jest też pokazanie alternatywy dla tradycyjnych w tym miejscu wydarzeń kulturalnych (festyny miejskie), prezentacja wydarzeń zmuszających do krytycznego myślenia. Liczymy również na zacieśnieniu współpracy podmiotów działających w partnerstwie, wspólne opracowanie projektu oraz wzajemne wsparcie merytoryczne, logistyczne i infrastrukturalne tego i kolejnych działań. Zakładamy, że partnerstwa lokalne mogą stać się w przyszłości nowym modelem realizowania działań kulturalnych, swoistym kulturalnym hubem zbierającym, realizującym i promującym oddolne inicjatywy.
W skład naszego partnerstwa wchodzą: Szkoła Podstawowa nr 22, Szkoła Podstawowa nr 39, Centrum Inicjatyw Społecznych, Miejska Biblioteka Publiczna w Chorzowie, Stowarzyszenie Wspomagania Twórczości i Rozwoju AKME, Animo Anima, Stowarzyszenie Miłośników Chorzowa, Chorzowskie Centrum Kultury. Partnerstwo jest otwarte dla wszystkich, którzy chcą z nami działać w obszarze społeczno – kulturalnym Chorzowa II.
Pierwszym wspólnym przedsięwzięciem zrealizowanym przez Partnerstwo „Z miłości do Cwajki” (w ramach realizacji programu DK+) było wydarzenie pn. „CWAJKA – MIEJSCE POD SŁOŃCEM. TAJEMNICE…” nawiązuje do tytuły filmu „Miejsce pod słońcem” z nagrodzoną Oscarem muzyką Franza Waxmana, wywodzącego się z dzisiejszego Chorzowa II. Realizacja odbyła się 27.09.2024 na Pl. A. Mickiewicza i w przestrzeni Chorzowa II
Wydarzenie składa się z trzech części:
- fabularyzowanej gry/zabawy terenowej i animacji dla dzieci – gra zakłada przejście po najważniejszych punktach dzielnicy, prezentuje historię dzielnicy i najważniejsze postaci z nią związane.
Grę można pobrać pod linkiem
- spotkania i rozmowy z osobowościami, artystami, społecznikami związanymi z dzielnicą. Zaprezentowaliśmy sylwetki osób, które są związane z dzielnicą a swoją działalnością/aktywnością mogą stanowić drogowskaz dla innych. Wśród zaproszonych osób pojawiły się m.in. Marta Tadla, ks. Antoni Klemens, Marta Matyszczak, Mateusz Stasiak,
- projekt muzyczny łączący dzieci z lokalnych szkół z zawodowymi muzykami związanymi z dzielnicą, którzy na co dzień tworzą w różnych gatunkach muzycznych. Występ rozpocznie się od wspólnego wykonania, przygotowanego specjalnie na tą okazję utworu opartego o tekst J. Ligonia do muzyki F. Waxmana. W drugiej części koncertu zatytułowanej ZIU-TONY zaplanowano występ i około muzyczne rozmowy Tomasza Zdebika (ZIUTA) i muzyków związanymi z zespołem TUFF ENUFF, wywodzącymi się z Chorzowa II.
Działaniom towarzyszyła wystawa historycznych fotografii w cyfrowym wydaniu https://oczywisciekultura.pl/2024/09/25/12-cwajka-miejsce-pod-sloncem/
Relacja z przebiegu wydarzenia znajduje się TUTAJ
Kolejnym wspólnym przedsięwzięciem już po zakończeniu realizacji programu DK+ był koncert „Kolęda jedzie”. Nasz mobilny punkt kolędowy zakładał objazd po dzielnicy Chorzów II muzyków, którzy stawali w różnych nieoczywistych miejscach dzielnicy, grali i śpiewali kolędy. Wydarzenie realizowane 23 grudnia 2024, w przeddzień Wigilii było okazją do refleksji, zatrzymania się w przedświątecznej gorączce, celebracji wspólnego śpiewania, powrotu do tego co najważniejsze czyli świadomego współbycia razem. Wydaje nam się także, że pokazało naszą gotowość do poświęcenia czasu dla innych i uwiarygodniło nasza misję.
W tym działaniu współpracowaliśmy dodatkowo z II Liceum Ogólnokształcącym i. J. Ligonia oraz MDK Batory.
14 lutego 2025 o godz. 17:00 w Szkole Podstawowej nr 39 (ul. 11 Listopada 21, Chorzów II) zrealizowaliśmy wydarzenie "Z miłości do...". W ramach alternatywnej imprezy walentynkowej zaprosiliśmy mieszkańców do wspólnego odkrywania jak różne oblicza mogą mieć pasja i miłość. W programie znalazły się prezentacje i spotkania z pasjonatami, którzy opowiedali o miłości do m.in.: Chorzowa; podróży; konstruowania; robótek ręcznych; nurkowania; tańca; muzyki; zdrowia i innych
Kolejna inicjatywa w Chorzowie II - Partnerstwo „Z miłości do Cwajki” zaprosiło Stowarzyszenie Pospolite Ruszenie do przeprowadzenia z młodzieżą warsztatów obywatelskich i gry pn. „Miejskie Rozdanie”
Działania z młodzieżą odbędą się w dniach 7-8 kwietnia 2025 w II Liceum Ogólnokształcące im J. Ligonia
MIEJSKIE ROZDANIE - ZAGRAJ O SWOJĄ PRZYSZŁOŚĆ
Miejskie Rozdanie - Zagraj o swoją przyszłość to projekt skierowany do młodzieży realizowany przez stowarzyszenie Pospolite Ruszenie we współpracy z grecką organizacją You in Europe w ramach Programu Erasmus+.
Projekt poświęcony jest miastom, które wszyscy razem powinniśmy przekształcać w miejsca lepsze do życia. Porusza tematy obywatelskiego zaangażowania, wykluczenia, dostępności, nowoczesnych wizji miasta, zagrożeń i współpracy włodarzy z mieszkańcami. Wierzymy, że udział w projekcie zaktywizuje młodych ludzi do aktywniejszego uczestnictwa w życiu społecznym swoich ulic, dzielnic i miast. W ramach projektu realizowane są dwudniowe spotkania z grupą młodzieży. Spotkania prowadzone są przez zespół edukatorów Pospolitego Ruszenia.
Pierwszy dzień - rozgrywka w wieloosobową grę planszową “Miejskie Rozdanie”
Drugi dzień - warsztaty obywatelskie o lokalnych problemach i wyzwaniach
Pospolite Ruszenie to stowarzyszenie powstałe w 2009 roku zajmujące się edukacją pozaformalną i popularyzacją dziedzictwa kulturowego Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Stowarzyszenie wydaje gry planszowe, realizuje larpy historyczne, organizuje wydarzenia historyczne, prowadzi lekcje i warsztaty w kraju i za granicą. W 2022 roku było finalistą ogólnopolskiego Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku 2022 za projekt „My Razem! Polsko-ukraińska opowieść o wspólnym dziedzictwie”.
16 kwietnia 2025, w Wielkim Tygodniu, zrealizowaliśmy następną inicjatywę Partnerstwa pn. "Jaja na Cwajce". W nawiązaniu do zbliżających się świąt Wielkanocnych zaprosiliśmy mieszkańców Chorzowa II do wspólnego malowania, dużej przestrzennej pisanki, która finalnie ozdobiła pomnik Adama Mickiewicza na centralnym placu dzielnicy. Wydarzeniu towarzyszyły prezentacje zespołów dzieci ze szkół podstawowych nr 22 i 39, animacje dla dzieci, koordynowane przez wolontariuszy z II Liceum Ogólnokształcącego oraz koncert zespołu Dwa Różne Śledzie.