„Zemsta nietoperza” Johanna Straussa w ramach Opera Śląska on tour zagości na deskach Chorzowskiego Centrum Kultury już 13 marca!

EMSTA NIETOPERZA Johann Strauss

libretto: na podstawie wodewilu ” Le Reveillon” H. Meilhaca i L. Halevy’ego napisali: K. Haffner i R. Genee, przekład autorstwa Juliana Tuwima

Operetka w 3 aktach - 2 przerwy

Czas trwania: 3 godz. 10 min. – 2 przerwy

reżyseria i choreografia: Henryk Konwiński

Premiera „Zemsty nietoperza” odbyła się 5 kwietnia 1874 w Theater an der Wien
w Wiedniu. Autorami libretta, według francuskiego wodewilu Le Réveillon Henriego Meilhaca i Ludovica Halévyego, są Karl Haffner i Richard Genée.

Akcja operetki rozgrywa się w kręgu wiedeńskich salonów. Sympatyczny, aczkolwiek lekkomyślny finansista Gabriel von Eisenstein, za spoliczkowanie urzędnika skarbowego ma trafić do aresztu.
 Jego przyjaciel, namawia go jednak, aby wcześniej nieco się rozerwał i wziął udział w balu. Nie jest to jednak próba pocieszenia Gabriela, ale część intrygi, która ma być zemstą za to, iż zostawił go kiedyś upojonego alkoholem po przyjęciu i zmusił do przejścia ulicami Wiednia… w przebraniu nietoperza. Na balu Gabriel pojawi się incognito, nie wiedząc, że – także incognito – będą tam jego żona Rozalinda i pokojówka Adela, a nawet sam…dyrektor więzienia (również w przebraniu). Maskarada doprowadzi do lawiny zabawnych pomyłek…

Dowcipne dialogi, pełne wieloznacznej gry słów, to zasługa wybornego przekładu Juliana Tuwima, jednego z najpopularniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego.  Komizm sytuacji, jak w doskonałej komedii omyłek,  splata się z komizmem zawartym w tekście, a to wszystko ilustruje żywiołowa, radosna muzyka króla walca. 

Bilety dostępne tutaj -> https://www.chck.pl/zemsta-nietoperza-johann-strauss---opera-slaska-w-bytomiu-4091