KALENDARIUM

Festiwal Małych Form Artystycznych

 

Rozwijający się od 2012 roku Festiwal stał się istotną i cenioną imprezą kulturalną w województwie śląskim, liczba ubiegających się o udział w Festiwalu zespołów teatralnych i tanecznych rośnie z roku na rok. Do pierwszego Festiwalu zgłosiło się kilka zespołów, do ostatniego aż 61. Spektaklom festiwalowym rokrocznie towarzyszą warsztaty dla młodych artystów oraz instruktorów i nauczycieli, prowadzone przez znawców teatru, a Jury złożone jest z zawodowych reżyserów, aktorów i krytyków. Finał festiwalu jest połączony z imprezą plenerową pn. Ogrody Szekspirowskie.

Celem „Ogrodów Szekspirowskich” jest upowszechnienie dzieł Wiliama Szekspira z równoczesnym uaktywnieniem mieszkańców miasta, w tym młodzieży szkolnej i studentów. W plenerze zostały zaprezentowane sceny ze spektakli Wiliama Szekspira. Jako instytucja kultury, chcemy upowszechnić również nurt literatury. Pokazać, że instytucja taka jak nasza nie ma skupiać się tylko na organizacji koncertów ale zarażać również sztuką wyższych lotów. 

Kierowany jest dla wszystkich mieszkańców naszego miasta, dlatego wychodzimy na przeciw ludziom i przez chwilę centrum mista staje się sceną wielkiej sztuki. 

Odbywa się raz w roku, jako część Festiwali Małych Form Artystycznych 

VII Festiwal Małych Form Artystycznych - Ogrody Szekspirowskie 2018

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

W dniu 24 maja 2018 roku  na ulicy H. Sienkiewicza obok Chorzowskiego Centrum Kultury o godzinie 10.00 odbyło się oficjalne otwarcie „Ogrodów Szekspirowskich”. W tym dniu zostały zaprezentowane spektakle, które zwyciężyły w poszczególnych kategoriach VII Festiwalu Małych Form Artystycznych. Występy kuglarzy, szczudlarzy, gimnastyków i tancerzy przeniosły uczestników w klimat epoki elżbietańskiej. Odbył  się również korowód z udziałem występujących osób, młodzieży szkolnej, studentów oraz szczudlarzy, który przeszedł po ulicach miasta m.in. Sienkiewicza, Wolności oraz ulicę Jagiellońską.  Kolorowy pochód powitał z udekorowanego balkonu budynku UM, prezydent Miasta Chorzowa Andrzej Kotala. Następnie przedstawiciele Kapituły ogłosili nazwisko laureata Nagrody Teatralnej Chorzowskie Szekspiry 2018. W tym roku nagrodę otrzymał Dyrektor Teatru Śląskiego – Robert Talarczyk.

 

Zachęcamy do przeczytania relacji z festiwalu

gazetka festiwalowa - pobierz