22.01

18:00

„Skok w Nowy Rok… ze Straussem i nie tylko”

bilety:
25 PLN normalny
20 PLN ChCKarta

więcej informacji i rezerwacja biletów:
sabina@chck.pl tel. 32 349 78 67/63

Trio Appassionata to zespół o niebywale rzadko spotykanym składzie instrumentalnym pozwalającym na stworzenie niepowtarzalnego brzmienia. Doskonałe, perfekcyjne
i rozbudowane autorskie aranżacje Klaudii Krause pozwalają przy pomocy trzech instrumentów uzyskać brzmienie orkiestrowe.

Repertuar zespołu jest niezwykle bogaty i zróżnicowany. Odnajdziemy w nim opracowania muzyki klasycznej, fragmenty oper, operetek, musicali, największe dzieła muzyki filmowej, standardy jazzowe, artystyczne opracowania utworów rozrywkowych.

Zespół często współpracuje z wieloma znakomitymi artystami: wokalistami, instrumentalistami i tancerzami. Tym razem do wspólnego występu zaprosili znakomitego śląskiego aktora i reżysera, autora tomików poetyckich, utworów dramatycznych
i scenariuszy teatralnych, laureata m.in. nagrody Marszałka Województwa Śląskiego
w Dziedzinie Kultury znanego z telewizyjnego ekranu, jako Adam z „Na wspólnej” Zbigniewa Stryja.

 „Skok w nowy rok… ze Straussem i nie tylko” to próba przeniesienia słuchaczy do europejskiej stolicy muzycznej – Wiednia, gdzie każdego roku odbywają się znane na całym świecie Koncerty Noworoczne, podczas których króluje muzyka Straussów. Z kolei zawarty w tytule zwrot „i nie tylko” sugeruje pojawienie się utworów, które od wielu lat goszczą na koncertach noworocznych na całym świecie. Można je sprowadzić do wspólnego mianownika – znane, lubiane i łatwe w odbiorze. Zatem obok „Nad pięknym, modrym Dunajem” czy wieńczącego wieczór „Marsza Radeckiego” zabrzmią znane tematy operetkowe i musicalowe. Nie zabraknie również artystycznie opracowanych największych przebojów muzyki rozrywkowej.

A o wszystkim, co widzowie usłyszą opowie w niebywale interesujący i dowcipny sposób Zbigniew Stryj. Historia Rodziny Straussów z licznymi anegdotami z ich życia, dlaczego imię Ellingtona to Duke, co ma wspólnego Gershwin ze srebrnym zegarkiem, te i wiele innych opowieści dodają koncertowi szczególny charakter. Nie zabraknie też wspólnego śpiewania, konkursu z nagrodami i niespodzianek.

WYKONAWCY:

ZBIGNIEW STRYJ
- słowo

Zastępca dyrektora do spraw artystycznych Teatru Nowego w Zabrzu, autor kilku tomików poetyckich, utworów dramatycznych (m.in. „Żywi ludzie”, „Obraz”, „Musi przyjść”)
i scenariuszy teatralnych („Ojcowizna); pisze też teksty piosenek, również w gwarze śląskiej. Już na początku swej kariery aktorskiej zainicjował w Teatrze Nowym działalność sceny II Forum, na której debiutował jako reżyser. Doświadczenia reżyserskie kontynuuje zarówno na macierzystej scenie (m.in. „Listy śpiewające” A. Osieckiej, „Draka w tropikach Ptaka i Słonika” własnego autorstwa, „Zemsta” A. Fredry, „Modliszka” A. Nicolai’a),
w innych teatrach instytucjonalnych (m.in. w Teatrze Polskim w Bielsku Białej), jak
i w teatrze niezależnym – jest współtwórcą i kierownikiem artystycznym Sceny Propozycji, działającej przy zabrzańskim Stowarzyszeniu Pro Futuro, na której zrealizował szereg spektakli autorskich, głownie o tematyce śląskiej. Poświęca się również twórczości radiowej, zarówno jako autor, aktor i reżyser.

KLAUDIA KRAUSE
- fortepian, aranżacja

Absolwentka Wydziału Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej
w Katowicach. Autorka szeregu aranżacji na zespoły kameralne i orkiestrowe. Pedagog Zespołu Szkół Muzycznych I i II stopnia w Rudzie Śląskiej w zakresie przedmiotów teoretycznych oraz Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Ludomira Różyckiego
w Bytomiu w charakterze akompaniatora. Twórca aranżacji wszystkich utworów wykonywanych przez Trio Appassionata.

ŁUKASZ GRABIŃSKI
- skrzypce

Absolwent Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego
w Katowicach. Stypendysta Fundacji Gustava Mahlera. Od 2003 roku muzyk Filharmonii Śląskiej i nauczyciel Zespołu Szkół Muzycznych I i II stopnia w Rudzie Śląskiej – od 2011 roku na stanowisku kierownika sekcji instrumentów strunowych. Współpracuje z wieloma zespołami kameralnymi, m.in. Śląską Orkiestrą Kameralną i Rudzką Orkiestrą Kameralną.

MIROSŁAW KRAUSE
- akordeon

Absolwent Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego
w Katowicach. Laureat konkursów akordeonowych. Animator kultury i prelegent. Autor
i realizator szeregu muzycznych projektów. Od 1990 roku pedagog Zespołu Szkół Muzycznych I i II stopnia w Rudzie Śląskiej – od września 2007 roku na stanowisku dyrektora. Odznaczony m.in. Dyplomem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za pełną oddania pracę pedagogiczną oraz tytułem „Kamrat Rudzki” za działalność kulturalną.