Informacja dla Uczestników X Festiwalu Amatorskiego Ruchu Artystycznego w kategorii prezentacje zespołów polonijnych

Szanowni Państwo,

Uczestnicy X Festiwalu Amatorskiego Ruchu Artystycznego w kategorii prezentacje zespołów polonijnych organizowanego przez Chorzowskie Centrum Kultury we współpracy z Górnośląskim Oddziałem Stowarzyszenia ,,Wspólnota Polska’’ w Katowicach pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Chorzowa Andrzeja Kotali!

Festiwal w tej kategorii trwa nadal! 18 czerwca 2021 roku odbyła się wprawdzie Gala podsumowania X FARA w kategorii prezentacje ,,na żywo’’ ocenianego przez Jury Festiwalu w składzie: Henryka Wach-Malicka, Agata Śliwa, Waldemar Patlewicz oraz Adam Radosz i w kategorii spektakle online podmiotów z Polski (ocenianych przez Jury w składzie: Agata Śliwa, Danuta Schlette, Alina Moś-Kerger oraz Adam Radosz).

Podczas wręczana nagród, statuetek i upominków laureatom festiwalu UROCZYŚCIE ogłosiliśmy, że w kategorii prezentacji online Gości Specjalnych Festiwalu – Polaków poza granicami   i Polonii festiwal jeszcze się nie zakończył!

Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że mieliśmy prośbę  z Sambora na Ukrainie, że niestety nie uda Im się przygotować prezentacji w regulaminowym czasie.

Odpowiedzieliśmy wtedy liberalnie; z szacunku dla wszelkiej działalności Polaków na Ukrainie postanowiliśmy czekać na dostarczenie nam Ich materiałów.

Dotarły do Chorzowa 17 czerwca 2021 roku Ogłosiliśmy więc, że Jury w składzie  Agata Śliwa, Danuta Schlette, Alina Moś-Kerger oraz Adam Radosz spotka się ponownie i jeszcze raz ustali werdykt.

Z wiadomych przyczyn nie zdradzamy więc protokołu  z pierwszego posiedzenia Jury.

Ogłosiliśmy też, że w związku z tym, że w tej kategorii festiwal trwa nadal, dodany jeszcze jedną nagrodę:
NAGRODĘ PUBLICZNOŚCI!

Otrzymają Państwo wszystkie nadesłane prezentacje i będą Państwo mogli zagłosować na jedną z wybranych.

Drugim powodem niezamykania Festiwalu w tej kategorii 18 czerwca 2021 roku jest planowany na 18-19.09.2021 roku JUBILEUSZ 30-lecia STOWARZYSZENIA ,,Wspólnota Polska’’  w Domu Polonii w Pułtusku, gdzie ogłosimy werdykt Jury X FARA w kategorii prezentacje online Polonii i Polaków za Granicą oraz wynik głosowania polonijnej PUBLICZNOŚCI, wręczymy też dyplomy i statuetki oraz nagrody w konkursie na najlepszy plakat zespołów polonijnych. Jury w składzie: Henryka Wach-Malicka, Agata Śliwa, Waldemar Patlewicz oraz Adam Radosz oceniło już wszystkie plakaty, bez wyróżnienia w kategorii polonijnej; wyniki poniżej:

1 miejsce – Zespół Teatralny Po Kropce z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Zabrzu

2 miejsce – Koło Językowo-Teatralne EL-CUCO z Gliwic

3 miejsce – Grupa Backstage

Wyróżnienie – Grupa Teatralna Groszki

Jednak Zarząd Górnośląskiego Oddziału Stowarzyszenia ,,Wspólnota Polska’’ podjął decyzję o przyznaniu specjalnej nagrody za plakat, biorąc pod uwagę tylko plakaty nadesłane  z zagranicy.

Przepraszamy niezmiernie za opublikowanie tych informacji  z tak dużym opóźnieniem.

 

W dniach od 10 do 17 sierpnia 2021 roku planujemy podjęcie młodzieży z Żytomierza na Ukrainie u nas na Górnym Śląsku. Wtedy także goszcząc młodzież polską z Żytomierza powrócimy artystycznie do X Festiwalu Amatorskiego Ruchu Artystycznego, prezentując niektóre spektakle w naszym kinie ,,Grajfka’’.

Jeszcze raz dziękuję wszystkim Państwu za wyrozumiałość  i cierpliwość.

W przyszłym roku organizując po raz drugi tę kategorię Festiwalu na pewno sporo poprawimy.

Na koniec bardzo, bardzo serdecznie dziękuję Teatrowi Naszemu z Chicago i Teatrowi Poezjada  z Niemiec, którzy wzięli udział w spotkaniu online Polonii  i Polaków za Granicą   2 maja 2021 r.

Jesteście Państwo moimi świadkami, bo wtedy, zapraszając do udziału w Festiwalu, w odpowiedzi Towarzystwu Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej Oddział w Samborze, mówiłam, że ,,jesteśmy organizatorami festiwalu, kochamy występujących… Nie JESTEŚMY URZĘDNICZO <<PRZYWIĄZANI>> DO TERMINÓW… czekamy na Wasze zgłoszenia tak jak, będzie Wam najlepiej!’’

Jeżeli tym gestem dobrej woli zbyt wiele skomplikowałam, bardzo serdecznie przepraszam raz jeszcze!

Z teatralnymi pozdrowieniami

Jolanta Motyka

Wiceprezes Górnośląskiego Oddziału Stowarzyszenia

,,Wspólnota Polska’’

w Katowicach

Zastępca Dyrektora Chorzowskiego Centrum Kultury