ZE SZTUKĄ MI DO TWARZY- cykl wydarzeń

To cykl wydarzeń, działań związanych z promocją

czytelnictwa i upowszechnianiem twórczości m.in. polskich autorów.

Cykl, w którym dzieła literackie są łączone z muzyką i filmem.

OJCZYSTY NIEOCZYWISTY

Projekt realizowany w ramach programu Narodowego Centrum Kultury "Ojczysty - dodaj do ulubionych. Edycja 2023"

XII Festiwal Amatorskiego Ruchu Artystycznego - FARA

Celem festiwalu jest więc prezentacja tego dorobku artystycznego teatrów nieprofesjonalnych działających w szkołach, stowarzyszeniach, ośrodkach itd. Chcemy aby festiwal inspirował do poszukiwań twórczych, do rozwijania swoich zainteresowań i talentów, doskonalenia umiejętności artystycznych, szerzenia kultury żywego słowa oraz do spędzania wolnego czasu w obcowaniu z kulturą.

Konwersja cyfrowa domów kultury

Chorzowskie Centrum Kultury realizuje projekt dofinansowany z funduszy europejskich w ramach programu Konwersja cyfrowa domów kultury.

Przepisy kulinarne chorzowskich seniorów

Chorzowscy seniorzy są twórczy, aktywni i pełni życia. A poza tym nasze seniorki – fantastyczne gospodynie! U każdej z nich znajdzie się przepis
kulinarny, którym chętnie podzieli się z otoczeniem. To może być danie z babcinej książki kucharskiej albo jakiś współczesny „daniowy hit” z
kolorowego czasopisma. Może być to danie ekskluzywne na wyjątkową okazję lub coś prostego w przygotowaniu. W każdym przypadku są to sprawdzone dania i ulubione napoje. Proponujemy Państwu przepisy kulinarne naszych seniorek z Chorzowskiej Artystycznej Akademii (seniorzy-mężczyźni będą również mile widziani ze swoimi sprawdzonymi przepisami) w rubryce „Przepisy kulinarne chorzowskich seniorów”.

Zachęcamy do udziału i do eksperymentowania w kuchni!
Smacznego!

PROJEKT „Otwarci na literaturę - czytamy, działamy i udostępniamy”

Otwarci na literaturę - czytamy, działamy i udostępniamy

W ramach programu PROMOCJA CZYTELNICTWA, projekt „Otwarci na literaturę - czytamy, działamy i udostępniamy"
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego”

YOUTH CANVAS

Projekt realizowany w ramach programu ERASMUS+

ARTYSTYCZNE TORNADO WYCHODZIMY ZE SZTUKĄ W MIASTO w ramach programu kultura dostępna

Projekt pod nazwą „Artystyczne tornado- wychodzimy ze sztuką w miasto”, był odpowiedzią na potrzebę ożywienia miasta szczególnie dzielnic pod względem oferty animacyjno- kulturalnej. Zakładał cykl wydarzeń składających się z działań artystycznych w różnych częściach naszego miasta.

W ramach programu KULTURA DOSTĘPNA 2022
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

SCENA POD SCHODAMI

„Scena pod schodami” to wyjątkowe miejsce na kulturę w Chorzowie.

To miejsce dla osób mających własną inicjatywę oraz koncepcję związaną w działalnością artystyczną, a także dla osób lubiących miło spędzić czas przy filiżance kawy czy herbaty.

XI Festiwal Amatorskiego Ruchu Artystycznego - FARA

Celem festiwalu jest więc prezentacja tego dorobku artystycznego teatrów nieprofesjonalnych działających w szkołach, stowarzyszeniach, ośrodkach itd. Chcemy aby festiwal inspirował do poszukiwań twórczych, do rozwijania swoich zainteresowań i talentów, doskonalenia umiejętności artystycznych, szerzenia kultury żywego słowa oraz do spędzania wolnego czasu w obcowaniu z kulturą.

"Sztuka między mediami"

Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu przyznał Chorzowskiemu Centrum Kultury dotacje w ramach programu EDUKACJA KULTURALNA 2021!

Zadanie: "Sztuka między mediami"

-> W okresie sierpień - listopad 2021r. -> zrealizujemy cykl ok. 31 warsztatów związanych ze sztuką multimediów. Punktem odniesienia będzie intermedialny charakter współczesnej kultury i przekonanie, że sztuka współczesna nie jest przypisana jednemu, konkretnemu medium.
-> Projekt wpisuje się w strategię rozwoju instytucji, kierowany jest do mieszkańców Chorzowa i okolic, których zaangażuje w warsztaty edukacyjne z zakresu szeroko rozumianych multimediów. Chcemy wydobyć teatr, film, literaturę z intermedialnego kontekstu i zastanowić się jak (czy w ogóle?) technologia zmienia sens danych utworów.

O inicjatywach projektu i formach ich realizacji będziemy informowali na bieżąco.

Więcej informacji:
magda_r@chck.pl, 32 349 78 62

II OGÓLNOPOLSKI KONKURS WOKALNY IM. STANISŁAWA JOPKA

Nabór do tegorocznej drugiej edycji konkursu - Konkurs Wokalny im. Stanisława Jopka, którego organizatorem jest Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "Mazowsze" został otwarty.
Chorzowskie Centrum Kultury jest Partnerem Regionalnym konkursu, odpowiedzialnym za przeprowadzenie przesłuchań w województwie śląskim.
Termin nadsyłania zgłoszeń: 1 października 2021 r. Każde przyjęcie zgłoszenia zostanie potwierdzone mailowo lub telefonicznie.
Przesłuchania w naszym regionie odbędą się 2 i 3 października 2021r. w Chorzowskie Centrum Kultury.

Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres: konkurs.jopek@chck.pl

Więcej informacji:
urszula@chck.pl, tel. 32 349 78 84

Projekt KulturOK

Słyszeliście już o grupie "KulturOK" działającej w piwnicy Chorzowskiego Centrum Kultury?
KulturOK to...
◾️ młodzi artyści,
◾️ osoby z chęcią do działania,
◾️ miejsce spotkań,
◾️ próby młodych zespołów i grup artystycznych.

KulturOK - to projekt polegający na stworzeniu, bezpiecznej, kreatywnej przestrzeni do samodzielnych twórczych inicjatyw młodzieży naszego miasta. Działania w ramach klubu KulturOK, realizowane są w pomieszczeniach „Sceny Pod Schodami”. Na 150 m2 realizowane są działania teatralne, muzyczne, plastyczne, wystawy, bitwy hip-hopowe i wszelkie inicjatywy związane z szeroko pojętą edukacją kulturową.

KulturOK powstał w czasie pandemii Covid-19 (2020r.), jako odpowiedź na pytania młodzieży o możliwość kontynuacji projektów twórczych w bezpiecznych warunkach, w czasie kiedy inne miejsca (szkoły, aule, sale prób) pozostawały niedostępne.

Więcej informacji:
magda_r@chck.pl, 32 349 78 62

Media4Life Erasmus+ Project

Chorzowskie Centrum Kultury wraz ze Starochorzowski Dom Kultury jest partnerem międzynarodowego projektu w ramach programu ERASMUS + pt. “New Media 4 Lifelong Learning”.
-> Celem projektu jest rozwijanie kompetencji cyfrowych wśród seniorów i wspieranie edukatorów osób dorosłych uczących o technologiach informacyjno-komunikacyjnych.

Bardzo cieszymy się na możliwość wymiany wiedzy w tak zacnym gronie. Na dodatek zaczęliśmy planować nasze pierwsze spotkanie w Grecji. O dalszych postępach będziemy informować na bieżąco.

Więcej informacji:
e-mail: annabratek@chck.pl, tel: 600 930 227

#zostańYoutuberem - warsztaty online przygotowane przez Chorzowskie Centrum Kultury

Projekt realizowany w ramach 7. Edycji Budżetu Obywatelskiego 2020 w Miasto Chorzów.

Interesujesz się Youtube i chciałabyś/chciałbyś założyć swój kanał, ale nie wiesz od czego zacząć? Te warsztaty są dla Ciebie! Zapraszamy wszystkich do wspólnej zabawy i pracy nad samym sobą, nad kreowaniem własnego przekazu, zgłębianiem swoich pasji i dzieleniem się nimi ze światem. Podczas warsztatów dowiesz się m.in. jak krok po kroku założyć, prowadzić i rozwijać swój kanał, jak tworzyć wartościowe treści (konkretne wskazówki) i dlaczego dźwięk jest ważniejszy niż obraz. Pokażemy Ci także jak przy niewielkich nakładach kręcić ciekawe i angażujące filmy, jak je montować a także jaką wybrać muzykę do filmów (płatna/darmowa). Kto poprowadzi warsztaty? Specjaliści w dziedzinie nowych mediów, pomogą Wam wypracować umiejętności oraz zdobyć sporą dawkę wiedzy. Gościem specjalnym warsztatów będzie Wojciech Kaczmarczyk znany Youtuber z kanału „Do roboty”.

Więcej informacji:
magda_r@chck.pl tel. 698581505

CHORZOWSKI FESTIWAL FILMÓW EUROPEJSKICH

W ramach inicjatywy zgłoszonej w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Chorzowskie Centrum Kultury organizuje Chorzowski Festiwal Filmów Europejskich im. Kazimierza Kutza.
W tym roku prezentujemy Państwu kino czeskie.

Więcej informacji:
barbara_g@chck.pl, tel. 32 349-78-69

SPINACZ. Społeczność; Intermedialność; Edukacja.

Priojekt „SPINACZ. Społeczność; Intermedialność; Edukacja” opiera się na realizacji cyklu warsztatów z zakresu sztuk multimedialnych, bazujących na intermedialnym charakterze współczesnej kultury, przenikaniu się różnych dziedzin sztuki ale też form przekazu. Będziemy mieszali różne media (tu rozumiane jako różne formy przekazu) zestawimy muzykę z filmem, literaturę z malarstwem, komiksem czy grą komputerową. Będziemy też zestawiać nowe media z tymi analogowymi (tu media w znaczeniu nośnika treści). Projekt SPINACZ opiera się na wielokierunkowym łączeniu - spinaniu: różnych form i nośników, starego z nowym, w końcu ludzi ze sobą poprzez współuczestnictwo oraz utrwalanie uniwersalnych wartości prezentowanych w sztuce.

DOM KULTURY + INICJATYWY LOKALNE 2020

Starochorzowski Dom Kultury został beneficjentem programu Narodowego Centrum Kultury Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2020

Chcemy się zmieniać i być instytucją blisko Was - odbiorców kultury, mieszkańców Starego Chorzowa, po prostu ludzi. Celem programu jest zwiększenie zaangażowania domów kultury, ośrodków kultury oraz centrów kultury i sztuki w życie społeczności lokalnych poprzez odkrywanie i wspieranie oddolnych inicjatyw kulturotwórczych, realizowanych przez mieszkańców.

Więcej informacji: www.sdk.org.pl

BUDŻET OBYWATELSKI 2019

Po raz kolejny Chorzowskie Centrum Kultury koordynuje realizację części projektów kulturalnych zgłoszonych w Budżecie Obywatelskim na 2019 r.

Projekty realizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego Chorzowa 2018

Festyn środowiskowy "Od malucha do seniora" 18.05.2018
Koncert "Głosy Batorego" 8.06.2018
Realizacja zajęć plenerowych dla dziec w dzielnicy Chorzów II - lipiec - sierpień 2018
Stworzenie Młodzieżowego Centrum Filmu Amatorskiego - maj - październik 2018

One Man Act

Projekt mający na celu ukazanie, że jeden artysta może zmienić otaczającą go rzeczywistość.

więcej informacji:
barbara@chck.pl, tel. 32 349 78 68/63

Chorzowski Festiwal Przedszkolaków Bobas

Projekt mający na celu

więcej informacji:
beata@chck.pl, tel. 32 349 78 78/63

Dziecięca Akademia Nauki

Projekt mający na celu propagowanie nauk ścisłych u dzieci za pomocą samodzielnych eksperymentów.

więcej informacji i rezerwacja biletów:
sabina@chck.pl tel 32 349 78 67/65/63

Artystyczna Akademia Seniora

Projekt mający na celu aktywizację środowiska seniorów i zaproponowanie im twórczego spędzania czasu w naszym centrum kultury.

więcej informacji:
urszula@chck.pl, tel. (32) 349 78 84

Cykl Koncertów 21+

Projekt mający na celu dotarcie do grupy wiekowej, która najrzadziej odwiedza tego rodzaju instytucje kultury.

więcej informacji:
damian_b@chck.pl, 32 349 78 71/63

Turniej Sztuki Recytatorskiej „Promuj Śląsk”

Projekt mający na celu zaprezentowanie śląskich twórców, poetów oraz artystów, za pomocą recytatorskiego konkursu.

więcej informacji:
urszula@chck.pl, tel. 32 349 78 84/63/65

Proskenion - Festiwal Ludzi Szczęsliwych

Projekt mający na celu promowanie wśród seniorów aktywnej postawy wobec życia kulturalnego.

więcej informacji:
beata@chck.pl, tel. 32 349 78 78/63

Kombinat Festiwal Sztuki Nieprzymuszonej

Projekt mający na celu przybliżenie ludziom muzyki alternatywnej, którą rzadko spotyka się na powszechnej scenie.

więcej informacji:
damian@chck.pl, 32 349 78 71/63

Sąsiedzki Festiwal Filmowy „Vive la Cwajka”

Projekt mający na celu zjednoczenie społeczności w samym sercu miasta. Plenerowe kino, zabawy dla dzieci, spotkania policji z mieszkańcami.

więcej informacji:
agnieszka_pielok@chck.pl, tel. (32) 349 78 68

Walimy w Kocioł

Projekt mający na celu spełnienie marzeń osób dorosłych, którzy zawsze chcieli nauczyć się grać na perkusji i wiedzą, że nigdy nie jest za późno aby to zrobić.

więcej informacji:
natalia@chck.pl, 32 349 78 84/63

Kultura na Wolności

Projekt mający na celu zwiększenie udziału grup nieformalnych w życiu społeczno – kulturalnym Chorzowa i wzmacnianie aktywności społecznej mieszkańców miasta.

więcej informacji:
barbara_g@chck.pl, tel. 32 349 78 68/63

Ze Sztuką mi do Twarzy

Projekt mający na celu interaktywną formułę przybliżania młodemu człowiekowi sztuki, uwzględniając jej wielowymiarowość.

więcej informacji:
barbara@chck.pl, tel. 32 349 78 68/63

samoVolka - Festiwal Animacji na ulicy Wolności

Projekt mający na celu zmienę centrum naszego miasta w scenę - Wyjście na przeciw mieszkańcom Chorzowa aby bliżej nich były Warsztaty, wernisaże, animacje oraz koncerty.

więcej informacji:
barbara@chck.pl, tel. 32 349 78 68/63
W programie wernisaż, warsztaty, animacje, prezentacje oraz wspaniałe koncerty.

FESTIWAL WSPÓŁCZESNA SCENA TAŃCA

Projekt mający na celu promowanie szczeroko pojętego teatru tańca, kreatywności tańca współczesnego, a zarazem inspirowania do powstawania realizacji filmowych ukazujących piękno sceny teatralnej


więcej informacji:
urszula@chck.pl, tel. 32 349 78 84/63/65