"KLASA" - projekt Macieja Niesłonego - KULTURA na WOLNOŚCI

Jest rok 1997 rozglądam się i widzę moje koleżanki i kolegów z klasy, kiedy wspólnie pozujemy do zdjęcia. Właśnie rozpoczęliśmy naukę w liceum. Stoimy u progu nowego etapu w naszym życiu. Mimo, że każdy jest inny, mamy te same szanse i ten sam błysk we wpatrzonych w przyszłość oczach.
 
Jest rok 2007. Jestem studentem Łódzkiej Szkoły Filmowej, właśnie robię dyplom. Inspiracje do tego projektu odnalazłem po latach, w zdjęciu mojej klasy. Można powiedzieć, że 10 lat to wcale nie tak dużo lub, że to kawał drogi, lecz patrząc na swoje życie i na zmiany, które okres wchodzenia w dorosłość w nim dokonał, postanowiłem sprawdzić - jak próg dojrzałości przekroczyli moi szkolni koledzy.
 
Jestem portrecistą. W większości moich fotografii postać ludzka jest wystarczającym motywem. Jednak tym razem uznałem, że dla ukazania różnych dróg, którymi rozeszli się moi rówieśnicy, potrzeba czegoś więcej. Dlatego podjąłem się próby stworzenia socjologicznego obrazu mojej klasy, jako portretu z akcentem zawodowym.
 
Jest rok 2018, minęło ponad 20 lat od wykonania zdjęcia grupowego. Wszyscy Jesteśmy dorośli. Po upływie kolejnej dekady wracam do projektu „Klasa” 
 
Przeglądając kolejne twarze „Klasy” zobaczycie osoby pozornie ze sobą niezwiązane, idące swoimi ścieżkami. Ale to co nas łączy to w wspólne zdjęcie… i czas
 
 
Maciej Niesłony
Fotograf