6.10

19:30

Koncert ADAM BAŁDYCH & ŁUKASZ OJDANA - VIII Festiwal Jazz&Literatura 2022

bilety:
80 PLN parter
70 PLN balkon

więcej informacji:
damian@chck.pl tel. 32 349 78 70/65/63

ADAM BAŁDYCH & ŁUKASZ OJDANA

Adam Bałdych i Łukasz Ojdana to artyści wywodzący się z różnych środowisk improwizatorskich. Przez lata rozwijając swoje autorskie projekty (Adam Bałdych Quartet, RGG Trio) spotkali się, aby połączyć swoje wyobraźnie. I było to spotkanie energetyzujące zarówno dla nich jak i publiczności, która odkryła ich muzykę na nowo. 

Wspólnym mianownikiem stały się obszary ich artystycznych poszukiwań: jazz, Polska muzyka ludowa oraz muzyka poważna: zarówna dawna jak i ta najnowsza. Zawsze jednak filtrowane tak, by w efekcie dać muzykę autentyczną, odkrywczą i komunikatywną z odbiorcą, którego zapraszają do swojego wewnętrznego świata. 

Ich współpraca zacieśniła się podczas pracy nad albumem „Legend”, wydanym z kwintetem Bałdycha i gościnnym udziałem klasycznej skrzypaczki Agaty Szymczewskiej, wydanym nakładem wytwórni Anaklasis. Swój artystyczny dialog postanowili kontynuować w formie kameralnego duetu, w którym sięgają zarówno po swoje kompozycje jak i dzieła klasycznych kompozytorów jak H.Wieniawski czy H.M.Górecki. 

 

ADAM BAŁDYCH

Skrzypek i kompozytor. ur. 18.05.1986 w Gorzowie Wlkp. Mieszka i tworzy w Warszawie. Ukończył z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie Henryka Gembalskiego. Od 2012 roku związany z prestiżową oficyną wydawniczą ACT z siedzibą w Monachium.

Nazywany „cudownym dzieckiem skrzypiec”, karierę rozpoczął w wieku 14 lat. Szybko został okrzyknięty innowatorem łączącym dokonania muzyki poważnej i współczesnego języka skrzypcowego z talentem improwizatorskim. W krótkim czasie stworzył własny styl, który stał się inspiracją dla nowej generacji improwizujących skrzypków.

Swoją muzykę prezentował na najważniejszych festiwalach jazzowych, w prestiżowych salach koncertowych, m.in. w: Polsce, Niemczech, Korei Południowej, Chinach, Japonii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Austrii, Islandii, Portugalii, Azerbejdżanie, Holandii, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Włoszech, Hiszpanii i Indonezji. Koncertuje i nagrywa z wybitnymi artystami, takimi jak: Yaron Herman, Joachim Kuhn, Agata Zubel, Cezary Duchnowski, Helge Lien, Aaron Parks, Lars Danielsson, Nils Landgren, Iiro Rantala, Marius Neset, Jacob Karlzon czy Billy Cobham.

Otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia, w tym: Grand Prix i nagrodę indywidualną festiwalu „Jazz nad Odrą” (2006), ECHO Jazz – nagrodę niemieckiego przemysłu muzycznego (2013), Złoty Krzyż Zasługi (2016) oraz Odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2016). W 2020 roku wraz Adam Bałdych Quartet znalazł się w finale prestiżowej nagrody BMW Welt Jazz 2020, zdobywając drugą nagrodę oraz nagrodę publiczności.

"Bez wątpienia Adam jest najbardziej rozwiniętym technicznie skrzypkiem żyjącym w naszych czasach. Możemy spodziewać się po nim wszystkiego." - pisał po koncercie w Berlinie Ulrich Olshausen z Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Adam Bałdych coraz częściej zwraca się w stronę twórczości kompozytorskiej, pisząc na zamówienie renomowanych orkiestr. W 2016 roku dla Orkiestry Muzyki Nowej napisał utwór Antiphona do tekstów znalezionych w grotach Qumran. W 2019 roku na zamówienie orkiestry AUKSO przygotował Early Birds Symphony na festiwal auksodrone. W 2021 roku na festiwalu prawykonań w Katowicach prezentuje Teodora napisanego na zamówienie NOSPRu, a trzy miesiące później w Stuttgarcie Concerto Galante wspólnie z Stuttgarter Kamerorchester. Współtworzy też projekt wraz z Equilibrium String Quartet.

 

Adam Bałdych ceniony jest za kreatywność na polu jazzu i wykonawstwa muzyki współczesnej, twórcze łączenie obu tych dziedzin oraz za wielką wyrazistość swoich muzycznych interpretacji.

Brał udział w nagraniach blisko 20 płyt. Najnowszy album Poetry wydany nakładem ACT Music ukazał się w październiku 2021 i był nominowany w 2022 roku do nagrody Fryderyk w kategorii Album Roku Jazz, a sam Adam Bałdych w kategorii Artysta Roku Jazz.

Wspólnie z Łukaszem Ojdaną tworzy kameralną muzykę na pograniczu jazzu i klasyki, sięgając zarówno do autorskich kompozycji jak i twórczości kompozytorów jak Hildegarda z Bingen, Thomas Tallis czy H.M.Górecki.

 

ŁUKASZ OJDANA

Pianista i kompozytor znany jazzowej publiczności przede wszystkim ze znakomitego trio RGG, z którym nagrywa i koncertuje od 2013 roku - choć to oczywiście tylko część jego artystycznej aktywności. Ojdana przez trzy lata był członkiem ostatniego kwartetu Tomasza Stańko, współtworzył także kwintet Zbigniewa Namysłowskiego. Jego dotychczasowa dyskografia liczy 10 wielokrotnie nagradzanych i wyróżnianych albumów. Sam artysta jest również laureatem wielu prestiżowych konkursów. Kurpian Songs & Meditations to pierwsza w pełni autorska płyta Łukasza Ojdany, na której muzyk mierzy się z tradycyjnymi melodiami kurpiowskimi.

 

Link muzyczny ADAM BAŁDYCH DUET

https://www.youtube.com/watch?v=R3XsEynDhyQ

 


Filmy: