18.11

09:00

WARSZTATY PLASTYCZNE "SZTUCZNE INGERENCJE"

Miejsce warsztatów: Kompleks Sztygarka- Magazyn Ciekłego Powietrza
zajęcia twórcze – warsztaty:
g. 9.00 – grupa 1, g. 11.00 – grupa 2, g. 13.00 – grupa 3
Grupy warsztatowe z pomocą artystów stworzą wielkoformatowe instalacje artystyczne, które zostaną zainstalowane w przestrzeni miejskiej.
Udział może wziąć każdy i w każdym wieku.

WSTĘP WOLNY


więcej informacji i zgłoszenia: barbara@chck.pl, tel. 32 247 39 58

SZTUCZNE INGERENCJE

Projekt pt. „Sztuczne ingerencje”, skierowany w głównej mierze do dzieci i młodzieży, ale również osób dorosłych - jest zadaniem z zakresu edukacji kulturalnej, ze szczególnym uwzględnieniem dziedzictwa kulturowego regionu oraz edukacji artystycznej.

Przedsięwzięcie ma na celu wzmacnianie współpracy sieciowej pomiędzy obiektami na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego (są to Kompleks Sztygarka i SCK – Park Tradycji) i odbywa się z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Siemianowic Śląskich, przy współpracy Siemianowickiego Centrum Kultury, Stowarzyszenia SZTYG.art oraz Chorzowskiego Centrum Kultury i jest dofinansowany ze środków samorządu województwa śląskiego.

Idea

W ramach projektu jego uczestnicy, którzy wezmą udział w warsztatach, stworzą wspólnie z artystami – prof. Krzysztofem Kulą i Szymonem Kulą – wielkoformatowe instalacje artystyczne zaprojektowane przez tychże artystów. Ścisła współpraca pomiędzy renomowanymi twórcami a uczestnikami projektu stanowi o wyjątkowości przedsięwzięcia, które w całości dotyczyło będzie miejsca i funkcji sztuki oraz działań artystycznych w przestrzeni publicznej. Zwłaszcza zaś w przestrzeniach, których funkcjonalność uległa całkowitej zmianie (jak w przypadku obiektów poprzemysłowych, biorących udział w projekcie) i pejzażu miejskim, a także artystycznego dyskursu na temat tejże przestrzeni. W tym zakresie organizatorzy i zaangażowani artyści odwoływać się będą zarówno do tradycji, jak i nowych nurtów w sztuce.

Sam tytuł projektu jest swego rodzaju grą słowną. Człon „Sztuczne” rozumieć będziemy na co najmniej trzy sposoby: jako „fałszywy” (poetycki) derywat od słowa „sztuka”, jako nawiązanie do materiałów, z których powstawać będą prace wykonane w ramach projektu (tworzywa sztuczne), wreszcie jako rodzaj intencjonalnie niecodziennego, zwracającego uwagę, „wejścia” w przestrzeń publiczną z działaniami artystycznymi. W tym kontekście stawiać będziemy pytania o cel i zakres wychodzenia sztuki poza konwencjonalnie przyjęte dla niej ramy (przestrzeń muzeum, galerii, teatru, ośrodka kultury etc.) oraz o możliwe formy recepcji społecznej działań artystycznych w przestrzeni „wspólnej”, ogólnodostępnej.

Punktem wyjściowym pracy artystów z uczestnikami będzie refleksja nad rolą przemysłu węglowego, który w znacznym stopniu, zarówno w sensie industrialnym jak i kulturowym, wpłynął na kształtowanie się regionu. Patrząc przez pryzmat rozbudowanej infrastruktury, która wpisana jest na stałe w krajobraz i tożsamość Śląska, sięgamy do początków zjawiska wydobycia węgla. Zwany nieraz czarnym złotem, węgiel zalegający na polach wygrzebywany był na początku przez chłopów, którzy w tym procesie uciekali się do najprostszych metod i narzędzi takich jak łopaty, motyki czy grace. Współcześnie z węgla kamiennego można uzyskać każdy produkt nowoczesnej chemii organicznej - plastiki, detergenty, barwniki, środki zapachowe, leki. Można z niego robić czystsze paliwa. Najpowszechniejsze zastosowanie go w procesie spalania odchodzi jednak w sferę rytuałów należących do przeszłości…

Jak będziemy pracować?

W ramach projektu przeprowadzone będą:

- spotkania warsztatowe, warsztaty twórcze (6 spotkań dla różnych grup)

W ramach projektu powstanie:

- 6 instalacji artystycznych

- 6 ekspozycji instalacji wraz z informacją o projekcie i opisem jego idei (lokalizacje: Chorzów – Sztygarka, Chorzów – okolice ChCK, Siemianowice – Park Tradycji, Siemianowice – Rynek Miejski)

 

Terminy:

 

18 listopada, Kompleks Sztygarka, zajęcia twórcze – warsztaty:

g. 9.00 – grupa 1, g. 11.00 – grupa 2, g. 13.00 – grupa 3

 

19 listopada, Park Tradycji, zajęcia twórcze – warsztaty:

g. 9.00 – grupa 4, g. 11.00 – grupa 5, g. 13.00 – grupa 6

 

8 grudnia, g. 18.00, Park Tradycji

Podsumowanie projektu, spotkanie artystów z uczestnikami wszystkich grup warsztatowych

 

Dla uczestników udział w zajęciach i warsztatach odbywających się w ramach projektu jest bezpłatny.

Serdecznie zapraszamy!

FINAŁ PROJEKTU:

20 listopada w poniedziałek, 6 instalacji powstałych w ramach projektu „Sztuczne ingerencje” zostanie wplecione w tkankę miejską Siemianowic Śląskich i Chorzowa.

Instalacje (po jednym z tryptyków obu artystów) zaistnieją w przestrzeni dwóch obiektów ze Szlaku Zabytków Techniki – siemianowickim Parku Tradycji i chorzowskiej „Sztygarce” oraz w okolicach centrów miast - rynku w Siemianowicach Śląskich oraz przed wejściem do Chorzowskiego Centrum Kultury. Podsumowaniem projektu będzie spotkanie w Parku Tradycji 8 grudnia 20117 o godz. 18.00, prowadzone przez prof. Dariusza Gajewskiego. Wstęp wolny – serdecznie zapraszamy.

 

BIOGRAMY ARTYSTÓW:

 

KRZYSZTOF KULA - urodzony w 1960 roku w Chorzowie. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydziału Grafiki w Katowicach. Dyplom wyróżniony medalem zrealizował w 1993 roku w Pracowni Grafiki Warsztatowej prof. Stanisława Kluski oraz w Pracowni Rysunku i Malarstwa prof. Macieja Bieniasza. W latach 1996 – 2011 założyciel i kurator Galerii Engram w Centrum Kultury w Katowicach im. Krystyny Bochenek. Od 2009 roku realizuje projekt artystyczny Bieguny – laboratorium idei i wymiany doświadczeń, wobec poszerzającego się terytorium nowych form obrazowania graficznego. Nauczyciel akademicki od 1997 roku, dr hab.od 2006 roku. Obecnie prowadzi pracownię rysunku interdyscyplinarnych projektów twórczych i multimediów w Instytucie Sztuki na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, gdzie pełni funkcję kierownika Zakładu Rysunku.

Członek ZPAP w Katowicach i Stowarzyszenia Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie. Inicjuje i realizuje projekty z obszaru obrazowania graficznego ,współpracuje z Centrum Kultury w Katowicach, Festiwal Ars Grafia Katowice, MTG Kraków, ASP Katowice i Festiwalem Kręgi Sztuki. Zajmuje się rysunkiem, grafiką, fotografią, performance,

instalacją. Autor licznych wystaw indywidualnych oraz uczestnik wielu krajowych i

międzynarodowych prezentacji i wystaw zbiorowych. Mieszka i pracuje w Koszarawie

Bystrej i Katowicach.

SZYMON KULA - urodzony w 1994 w Katowicach, gdzie z wyróżnieniem ukończył edukację w Ogólnokształcącej Szkole Sztuk Pięknych. W 2015 roku obronił dyplom licencjacki na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, w 2017 roku uzyskał tytuł magisterski w Glasgow School Art w Szkocji. W 2014 roku współtworzył projekt naukowy Kij w obraz, organizując spotkania, wykłady i dyskusje z artystami oraz krytykami sztuki. Laureat nagrody Santander Universidades za wszechstronną działalność artystyczną, oraz stypendysta Programu Młoda Polska, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytutu Adama Mickiewicza i Prezydenta Miasta Katowice. Publikował na łamach czasopisma FRAGILE, a recenzje jego

prac ukazały się w ramach magazynu SZUM oraz OBIEG, wydawanego przez CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie. Uczestnik ogólnopolskich jak i międzynarodowych konkursów, wystaw oraz festiwali m. in: Fields of Wheat w Transmission Gallery w Glasgow; (Nie)obecność w Galerii Labirynt w Lublinie; Międzynarodowy Festiwal Sztuki Efemerycznej KONTEKSTY w Sokołowsku. Zajmuje się malarstwem i problematyką obrazu w kontekście współczesnego środowiska ikonograficznego. Mieszka i pracuje w Glasgow i w Katowicach.