10.11

20:00

XXX JUBILEUSZOWY FESTIWAL PIOSENKI ŻEGLARSKIEJ „TRATWA” Koncert z okazji Jubileuszu Śląskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego Wystąpią: Ryczące Dwudziestki

bilety – 25 PLN

więcej informacji i rezerwacja biletów:
sabina@chck.pl, tel. (32) 349-78-67/63

RYCZĄCE DWUDZIESTKI

Swą passę rozpoczęli od festiwalu „TRATWA” ’83 w Katowicach, gdzie między innymi za piosenkę „Hiszpańskie Dziewczyny”, która do dnia dzisiejszego im towarzyszy, otrzymali II nagrodę. Później było już tylko lepiej. Jak sami twierdzą, każda otrzymana nagroda na festiwalu jest dla nich najważniejsza, a każdy gest sympatii i uśmiech ze strony publiczności, zapłatą i zachętą do dalszej pracy. Mimo wielu otrzymanych nagród, dwie z nich mają szczególne znaczenie dla zespołu – dwukrotne Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu „SHANTIES” w Krakowie w latach 1984 i 1999.

Pięć, tylko i wyłącznie męskich głosów - a’cappella (wokalnie bez instrumentów), bądź z towarzyszeniem gitar, jest wizytówką zespołu. Na przestrzeni lat, tworząc nietuzinkowe aranżacyjnie utwory, wypracowali nowy, niepowtarzalny styl i charakterystyczne brzmienie. Nie boją się eksperymentów i nowinek muzycznych, a spektrum ich repertuaru sięga od romantycznych irlandzkich ballad i piosenek autorskich, poprzez opracowane w nowej formie wersje szant, piosenki o tematyce ekologicznej dla dzieci, humorystyczne miniatury muzyki klasycznej, do repertuaru gospel.

 

Historia Festiwalu

 

Premiera festiwalu miała miejsce w listopadzie 1983 r. w nieistniejącym już obecnie Teatrze Młodego Widza na Koszutce.

Na koncerty z udziałem 40 wykonawców, przyszło około 500 osób. Niewątpliwy sukces jakościowy i ilościowy katowickiego przeglądu spowodował, że zainteresowanie imprezą z roku na rok wzrastało. W 1984 r. na II Przeglądzie Piosenki Żeglarskiej TRATWA w Katowicach, szanty i piosenki żeglarskie znakomicie brzmiały w sali Filharmonii Śląskiej.

 Od 1987 r. katowicki przegląd przeniósł się do Hali Parkowej, która mogła pomieścić już ponad 1000- osobową publiczność. Pod względem ilościowym impreza ta zaczęła już być porównywalna z SHANTIES w Krakowie, choć nigdy nie próbowała z nim konkurować. Młodzi żeglarze ze Śląska i okolic, którzy w tym czasie dowiedzieli się o istnieniu krakowskiego festiwalu, mówili o nim: "to taka krakowska TRATWA".

Tu debiutowały m in. takie zespoły jak: WATERSZTAGI, TONAM AND SYNOWIE, BIAŁE MEWY (1987), KAKTUSY, TRZY DZIKIE I KANIBALE (1988), KOGOTO (1989), SKIPPER, KANT (1990), PERŁY I ŁOTRY SHANGHAJU (1992), BANANA BOAT (1994), SEGARS (1995). Wszyscy występowali później na SHANTIES w Krakowie i wielu innych festiwalach i przeglądach w Polsce i zbierali tam różne nagrody. Niektórzy z nich aktywnie grają i śpiewają do dziś.

Po latach nieustannych przeprowadzek, TRATWA od 1996 roku znalazła w końcu przystań w jednej z największych i najbardziej znanych sal widowiskowych w Polsce - w katowickim Spodku.

Pózniej Festiwal Tratwa realizowany był pod przewodnictwem różnych organizatorów, przechodził zmiany organizacyjne i jakościowe, by w efekcie zostać zawieszonym.

 

W 2008 roku impreza reaktywowana została przez Krakowską Fundację Żeglarstwa Sportu i Turystyki "HALS", która podjęła się przywrócenia na mapę festiwali, jednej z najistotniejszych imprez, mających wpływ na rozwój ruchu szantowego  w Polsce.

Aktualnie impreza nosi nazwę Festiwal Piosenki Żeglarskiej "TRATWA".

Od 7 lat realizowana jest w Chorzowie, wpisała się już w kalendarz cyklicznych imprez odbywających się w mieście, zdobyła przychylność władz lokalnych, mediów,  chorzowskiego środowiska twórczego oraz zaufanie publiczności, która licznie uczestniczy w festiwalowych koncertach. Jednemu z najstarszych festiwali szantowych w Polsce udało się „dobić trzydziestki”.

 

 

Organizator:

Krakowska Fundacja Żeglarstwa Sportu i Turystyki „HALS”

31-113 Kraków, ul. Straszewskiego 27

tel: 12/423 22 36

www.tratwa.hals.krakow.pl

e mail: hals@hals.krakow.pl

 

 

sprzedaż internetowa biletów

        www. rezerwacje.hals.krakow.pl